Właściciele nieruchomości borykają się z wieloma problemami. Jedną z bardziej uciążliwych kwestii są zniszczenia spowodowane przez ptaki. Czy są jakieś metody ochrony budynków przed zniszczeniami? Czy można uniknąć konieczności cyklicznego odświeżania elewacji i prowadzenia innych czynności mających na celu oczyszczenie przestrzeni z ptasich odchodów? Prezentujemy przegląd niezbędnych informacji na temat sposobów zabezpieczenia budynków przed ptakami.
Obecność ptaków często stanowi dla nas spore utrudnienie. Problem nasila się zwłaszcza w miastach, gdzie stada ptaków powodują największe zniszczenia. Niedogodności związane z obecnością ptaków dotyczą nie tylko kwestii estetycznych. Ze względu na żerowanie na ptasich piórach i w gniazdach różnego rodzaju pasożytów, ptaki mogą być roznosicielami groźnych chorób. Należą do nich między innymi alergie, jak również schorzenia układu oddechowego.
Największym problemem w dużych miastach są gołębie. Gatunek upodobał sobie zakładanie gniazd w pobliżu siedzib ludzkich – na przykład na balkonach, parkingach przy galeriach handlowych czy nawet na dworcach kolejowych. Jednorazowe wypłoszenie ptaków nie zawsze przynosi oczekiwany efekt, ponieważ gołębie mimo tego wracają do upatrzonego wcześniej miejsca. Dlatego warto zastosować metody uniemożliwiające ptakom siadanie i zakładanie gniazd w miejscach, które pragniemy przed tym ochronić.
Z problemem ptaków zmagają się nie tylko mieszkańcy miast. Kłopot pojawia się także w przypadku budynków wolnostojących i domów jednorodzinnych. W takich przypadkach należy zabezpieczyć wszelkie szczeliny wentylacyjne oraz wyloty kominów. Szukające schronienia ptaki często wlatują w takie miejsca, a późniejsze wypłoszenie ich z ciasnych wnęk jest bardzo problematyczne.
Wśród najskuteczniejszych metod zabezpieczeń stosowanych przeciw ptakom znajduje się używanie siatek zabezpieczających oraz specjalnych kolców ochronnych. Wymienione typy zabezpieczeń pozwalają skutecznie pozbyć się nieproszonych gości, a jednocześnie nie wyrządzają ptakom żadnej krzywdy. Montażem kolców i siatek ochronnych zajmują się pracownicy firm specjalizujących się w tego rodzaju usługach. Specjaliści wykonujący takie zlecenia pomogą dobrać nam optymalny rodzaj zabezpieczenia, jak również dokonają szybkiego i fachowego montażu w wybranym miejscu. Ze względu na specyfikę ptasich przyzwyczajeń, zabezpieczenia przeciwko ptakom często zakładane są na znacznej wysokości – dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów posiadających uprawnienia alpinistyczne.
Jedną z najpopularniejszych metod zabezpieczeń jest montaż specjalnej siatki ochronnej. Siatkę zakłada się w celu stworzenia fizycznej bariery, niemożliwej do pokonania przez ptaki. Siatki ochronne wykonywane są z elastycznego, miękkiego materiału, aby nawet w przypadku ewentualnego zderzenia ptaki nie doznały żadnych obrażeń. W ofercie producentów siatek zabezpieczających znajdziemy obecnie szeroki wybór rożnego rodzaju produktów. Siatki zabezpieczające różnią się od siebie przede wszystkim kolorem oraz gęstością wykonania oczek.
Innym bardzo skutecznym sposobem pozbycia się ptaków jest zakładanie kolców ochronnych. Kolce można zamontować na wszystkich elementach architektonicznych. Najczęściej zakłada się je na wystających częściach budynków, a więc parapetach, gzymsach, krawędziach dachów oraz rynnach. Kolce uniemożliwiają ptakom lądowanie na danej powierzchni. Dzięki temu, że kolce nie mają ostrego zakończenia, ptaki nie zaznają przy tym żadnych obrażeń.