• 4 grudnia 2024

Jednym z sześciu regionów, które warto poddać analizie pod kątem charakteru lokalnego rynku nieruchomości jest region południowo-zachodni kraju, do którego zazwyczaj zalicza się województwo opolskie oraz dolnośląskie. Najważniejszymi miastami regionu są Wrocław i Opole, im też warto więc poświęcić szczególną uwagę. Województwo opolskie zwraca na siebie szczególną uwagę, gdy bowiem przedmiotem naszej analizy jest powierzchnia szesnastu polskich województwo, to właśnie opolskie jest województwem najmniejszym.

Co więcej, bardzo intensywnie rozwija się tu rolnictwo, firmy związane z przemysłem spożywczym często wspominają więc o Opolszczyźnie jako o wyjątkowo atrakcyjnej lokalizacji. Osoby zainteresowane zamieszkaniem w tym województwie zwracają też uwagę na to, że posiada ono wieloletnie tradycje przemysłowe ze szczególnie dynamicznie rozwijającym się przemysłem maszynowym, spożywczym oraz chemicznym. Jego znakiem rozpoznawczym jest też niewielka odległość tak do Niemiec, jak i do Czech, co pozwala na realizowanie nawet bardzo poważnych planów inwestycyjnych. Atutem jest także duża gęstość dróg publicznych występująca w połączeniu z ich dość przyzwoitą jakością. Jest to również jeden z najlepiej rozwiniętych regionów kraju wówczas, gdy przedmiotem naszej analizy jest infrastruktura techniczna. Opole to przy tym nie tylko największe miasto województwa, ale i jego najważniejszy ośrodek kulturalny, naukowy, administracyjny oraz gospodarczy. Analizując sytuację panującą na wtórnym rynku mieszkaniowym w Opolu w minionym roku wypada zwrócić uwagę na to, że ceny ofertowe ustabilizowały się.

Pod koniec trzeciego kwartału roku 2013 za metr kwadratowy mieszkania należało zapłacić przeciętnie 4255 PLN, co daje miasto 11 miejsce wśród miast wojewódzkich naszego kraju. Nietrudno się domyślić, że najdroższe są tu mieszkania, których powierzchnia nie przekracza 28 metrów kwadratowych, średnio trzeba przy tym płacić za nie 4714 PLN za metr kwadratowy. Gdy mieszkania analizujemy z uwagi na liczbę pokoju wyniki są podobne. Najtańsze są mieszkania czteropokojowe oraz te, których powierzchnia waha się od 90 do 110 metrów kwadratowych. Analiza struktury podaży potwierdza, że w Opolu dominują mieszkania dwu- oraz trzy pokojowe. Najrzadziej można spotkać się z lokalami mającymi pięć pokoju. Analizując ceny mieszkań warto też zwrócić uwagę na to, że poszczególne dzielnice miasta rządzą się swoimi prawami.

​Ceny wahają się więc od 2300 PLN do ponad 6000 PLN za metr kwadratowy, a prawdziwą rekordzistką jest Półwieś – dzielnica w południowo-wschodniej części Opola z dużym osiedlem szeregowców i domów jednorodzinnych. Popularna jest również Kolonia Gosławicka, która jest wysoko ceniona przede wszystkim z uwagi na bardzo dobre rozwiązania komunikacyjne. Dużą popularnością cieszą się też Szczepanowice z zabudową jednorodzinną oraz niewielkimi osiedlami bloków mieszkalnych. Jeśli komuś zależy na tym, aby wejść w posiadanie mieszkania, ale nie wydawać na nie zbyt wiele pieniędzy, dobrym pomysłem jest inwestycja w Groszowicach.

Ta najbardziej wysunięta na północ dzielnica miasta znana jest z tego, że posiada szereg budynków zbudowanych z wielkiej płyty. Można tu spotkać również kamienice, w zdecydowanej większości przypadków ich standard nie jest jednak zbyt wysoki. Co ciekawe, cena za metr kwadratowy mieszkania jest tu nawet dwa razy niższa niż ma to miejsce w najdroższej z dzielnic. Interesującą dzielnicą jest tez Wójtowa Wieś położona na zachód od Groszowic. Ceny są tu już zbliżone do opolskiej średniej, należy jednak liczyć się z tym, że spotkać można tu przede wszystkim mieszkania z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Podobnie sytuacja przedstawia się w Nowej Wsi Królewskiej położonej na wschód od Groszowic. Tu można zresztą zaobserwować spore różnice wewnątrz dzielnicy. Osoby zainteresowane zakupem mieszkania na największy wybór mogą liczyć na Zaodrzu, a także w Centrum i Śródmieściu.

 

Top