• 23 maja 2024

Jeśli zamierzamy kupić mieszkanie na rynku pierwotnym to musimy przede wszystkim dobrze zastanowić się nad wyborem dewelopera albo spółdzielni mieszkaniowej, od której kupimy taką nieruchomość. Aby wybrać odpowiedniego dewelopera musimy przede wszystkim posiadać szeroką wiedzę na temat danego przedsiębiorcy; uzyskamy ją jedynie po dokładnym przeanalizowaniu całej jego dotychczasowej działalności.

Przed kupnem danego mieszkania warto w takim razie poświęcić nieco czasu na dokładne przeanalizowanie takiej nieruchomości. Nie chodzi tutaj jedynie o kwestie takie jak sama jej lokalizacja. Bardzo ważne jest także sprawdzenie, czy budynek w którym taka nieruchomość się znajduje spełnia wszystkie normy budowlane, posiada odpowiednie certyfikaty, czy jego położenie zapewnia mu stabilność tektoniczną oraz czy nie został zbudowany na podłożu narażonym na podtopienia czy zapadnięcia.

​W czasie kupowania mieszkania musimy brać pod uwagę wszystkie tego typu kwestie. Z tego też powodu dobrze będzie postarać się o informacje na temat danego dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej w Polskim Związku Pracodawców Budownictwa. Organizacja ta od 1999 roku przyznaje Certyfikat Dewelopera. Otrzymują go wyłącznie faktycznie wiarygodne firmy deweloperskie które działają na rynku nieruchomości w Polsce. Polski Związek Pracodawców Budownictwa na przestrzeni wielu lat swojego istnienia podjął już wiele działań, dzięki którym Certyfikat Dewelopera pozwolił na wyłonienie grupy faktycznie dobrych, godnych zaufania deweloperów.

Certyfikat jest przygotowywany przy współpracy z grupą specjalistów w dziedzinie budownictwa; przyznaje się go jedynie po dokładnej analizie działalności danego dewelopera. Można zatem mieć pewność co do tego, że otrzymują go wyłącznie sprawdzone firmy. Mimo wszystko jednak przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić, czy mieszkanie nie posiada żadnych wad. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, osoba przekazująca nieruchomość nowemu właścicielowi nie ponosi za nie żadnej odpowiedzialności – chyba, że w umowie zostało ustalone inaczej. Jeżeli zatem wcześniej nie podejmiemy stosownych kroków, to nie będziemy mogli wysuwać żadnych roszczeń i oczekiwać naprawy wad nieruchomości.

 

Top