• 18 lipca 2024

Kupno mieszkania to niezwykle istotna oraz poważna decyzja dla każdego z nas. Nie możemy podchodzić do tego jak do kupowania jakiejkolwiek mniejszej rzeczy – w tym przypadku decydujemy się już na nieruchomość, za którą płacimy w dodatku niemałe pieniądze. Z tego też powodu w każdym przypadku należy podejść do tego z jak najwyższą uwagą i dokładnie przeanalizować wszystkie kwestie jakie mogą mieć jakikolwiek wpływ na naszą decyzję.

Na samym początku warto zapoznać się z najważniejszymi czynnikami, które najczęściej sprawiają problemy osobom stojącym w obliczu takich właśnie zakupów. Niedawno przeprowadzono w Polsce bardzo ciekawe badania, w ramach których przepytano wybraną grupę ankietowanych jak wyglądało kupowanie mieszkania akurat w ich przypadku. Odpowiedzi były nierzadko dość zaskakujące; na pewno w każdym przypadku pozwalały one stwierdzić, jakie kwestie najczęściej dokuczają w czasie tego typu zakupów. Ankietowani wymienili cały szereg czynników, które były dla nich poważnym źródłem problemów w czasie kupowania dla siebie takiej właśnie nieruchomości. Warto zapoznać się z takimi właśnie czynnikami nieco bliżej, bowiem dzięki temu sami będziemy wiedzieli na co powinniśmy uważać, jeśli zamierzamy kupić dla siebie wymarzone mieszkanie. Niemalże każdy właściciel mieszkania zgadza się co do tego, że samo tylko podjęcie decyzji o zakupie takiej nieruchomości jest bardzo trudne. Głównym tego powodem jest rzecz jasna fakt, że wydajemy na to naprawdę wielkie pieniądze, przez co siłą rzeczy wiąże się to z niemałym strachem. W wielu przypadkach w celu sfinansowania takiego zakupu zmuszeni jesteśmy do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, a coś takiego nierzadko stanowi zobowiązanie na kilkadziesiąt lat. W świetle polskich przepisów istnieje obowiązek wniesienia do takiego zakupu pewnego wkładu własnego, co ma zmniejszyć ryzyko nadmiernego zadłużenia czy zwykłej niewypłacalności. Wymagana wartość takiego wkładu własnego rośnie z roku na rok i docelowo ma osiągnąć 20% wartości danej nieruchomości w roku 2017. Sam okres spłaty takiego kredytu nie może obecnie przekraczać 35 lat; wiele banków zaleca swoim klientom okres 25 lat, choć nie jest to żadna norma. Innym wymogiem dotyczącym takich kredytów jest waluta, w której są one udzielane. Musi to być taka sama waluta, w jakiej dany kredytobiorca odbiera swoje wynagrodzenie w pracy. Aby sfinansować taki zakup za pomocą odpowiedniego kredytu, konieczne jest także przejście przez szereg formalności, nierzadko dość skomplikowanych. Większość ludzi którzy mieli z tym do czynienia zgadza się, że wielkim problemem jest obowiązek składania dość częstych wizyt w siedzibie banku oraz dostarczania do niego szeregu różnych dokumentów.

Sam poziom skomplikowania takich formalności znacznie się od siebie różni w zależności od konkretnego banku, przez co ciężko jest tutaj z góry określić, z czym tak w ogóle się spotkamy. Jedną z najważniejszych kwestii jest tutaj wykazanie swojej zdolności kredytowej, czyli przede wszystkim udowodnienie odpowiednich przychodów. Istotną rzeczą jest także dostarczenie odpowiednich dokumentów związanych z interesującą nas nieruchomością. Wbrew pozorom, sporym problemem jest również stosunkowo niewielka liczba ofert dotyczących nowych mieszkań. Bardzo często okazuje się, że nieruchomość która interesowała nas od dłuższego już czas w danym momencie jest już zajęta. Samo znalezienie odpowiedniej dla siebie oferty również nie jest proste. Musimy mieć tutaj pewność co do tego, że w takim mieszkaniu będziemy czuli się dobrze nawet za kilka dekad, przez co trzeba sprawdzić, jakie są plany rozwoju dla jego najbliższego otoczenia.

 

Top