• 23 maja 2024

Kto planuje zakup swojego domu lub też mieszkania doskonale wie, że nie tak łatwo jest znaleźć coś odpowiedniego. To zawsze wielka i odpowiedzialna decyzja – która może być jedną z najważniejszych w całym życiu. Polacy nie lubią wynajmować mieszkań – czynią to zawsze jedynie w ostateczności. Uważają, że są to pieniądze wyrzucone w błoto, bowiem równie dobrze można wziąć kredyt na mieszkanie, spłacać go – zamiast płacić czynsz wynajmującemu – i po pewnym czasie posiadać je na własność. Czy jednak zawsze takie osoby są zadowolone z posiadanych mieszkań? Aż 80% wszystkich Polaków mieszka w swoich własnych mieszkaniach – najczęściej są one obciążone hipoteką. Jest to bardzo ryzykowne, ponieważ w przypadku niespłacania rat tak naprawdę tracimy wszystko – a pozostaje jeszcze kredyt.

Wedle przeprowadzonych badań, osoby, które niedawno stały się właścicielami swoich własnych mieszkań/domów są jednak bardzo zadowolone z podjętej decyzji. Szczególnie zadowoleni są ci, którzy zakupili własny domek jednorodzinny – zwłaszcza ci, którym udało się tego dokonać w Poznaniu lub też w Krakowie. Ledwie 3% respondentów nie było w stanie określić, czy nabytek spełnia ich oczekiwania, czy nie. Widać zatem, że Polacy – wiedząc jak ciężko jest obecnie o własne "M" – doceniają to, co mają. Doceniają również własne wysiłki podejmowane w celu spłacenia długu. Pewnie powodem tego jest fakt, że Polacy – gdy już decydują się na kupno mieszkania – robią to na całe życie. Wszak konieczność spłaty tak wielkiego długu sprawia, że zakup musi być dobrze przemyślany – to nie kupienie pierwszego lepszego lokalu, lecz rozsądna decyzja, podejmowana po czasie rozmyślań, analiz oraz szczegółowej weryfikacji nieruchomości. Przemyślenia przekładają się później na satysfakcję z zakupu – kto tyle czasu się namyślał nad kupnem, na pewno podjął dobrą decyzję. Młodzi Polacy bardzo rzadko żałują zakupu i bardzo rzadko deklarują, iż chcieliby go zmienić – i że uczyniliby to, gdyby mogli. Można jednak zapytać dlaczego Polacy są tak zadowoleni – jakie kryteria brali pod uwagę, wybierając własne mieszkanie? Przede wszystkim nabywcom zależy na spokojnej, ładnej okolicy oraz na dogodnej lokalizacji – posiadającej połączenie z centrum, znajdującej się w niedalekiej odległości od sklepów, miejsca pracy, przychodni, czy też przedszkoli. Ludzie zwracają uwagę na takie rzeczy, ponieważ pragną w jak najlepszy sposób ułatwić sobie życie.

Czeka Cię przeprowadzka? Kliknij i sprawdź ► transport Łódź

Przy tym chcą mieszkać w przyjemnym otoczeniu – wśród miłych ludzi. Dla 12% respondentów nieruchomość, którą nabyli jest spełnieniem ich marzeń. Wszystko jest obecnie znacznie ułatwione, ponieważ deweloperzy znają potrzeby swoich potencjalnych klientów – i by spełniać ich marzenia (i sami na tym, rzecz jasna, zyskać) budują mieszkania i domy na takich terenach, które mogą być atrakcyjne z punktu widzenia potencjalnych inwestorów. Okazuje się, że nawet cena nie jest aż tak ważna – ponieważ Polacy i tak planują inwestycję na całe życie, chcą wydać pieniądze na mieszkanie/dom, który spełni wszystkie ich oczekiwania. Cena znalazła się na trzecim od konca miejscu w rankingu powodów zadowolenia z mieszkania.

 

Top