• 23 maja 2024

Młodzi ludzie stający u progu dorosłości muszą często zdecydować czy będą wynajmować mieszkania czy też zaciągną kredyt na jego zakup. Każda z tych możliwości ma swoje dobre oraz złe strony. Będąc właścicielem mieszkania przede wszystkim możemy niemalże bez jakichkolwiek ograniczeń decydować o tym co z nim zrobimy.

Chodzi tu głównie o jego wykończenie oraz urządzenie według naszych osobistych upodobań. Możemy wybrać taki kolor ścian jaki nam odpowiada, kupić fajne meble, a w razie potrzeby przeprowadzić niezbędne remonty. W przypadku gdy mieszkanie jest przez nas jedynie wynajmowane mamy bardzo ograniczone pole do popisu. Wszelkiego rodzaju zmiany muszą zostać zatwierdzone przez właściciela, a większe remonty są zwyczajnie nieopłacalne gdy istnieje możliwość wyprowadzki w kolejnym miesiącu. Można rzecz jasna poprosić właściciela o wykonanie takiego remontu, jednak nie ma on obowiązku spełnienia takiej prośby. Wynajem mieszkania to jednak również duża wygoda, biorąc pod uwagę fakt, iż w każdej chwili możemy się wyprowadzić, jeśli znajdziemy coś tańszego czy też znajdującego się bliżej naszego miejsca pracy. Wraz z zakupem mieszkania nasza mobilność zostaje w znaczący sposób ograniczona, gdyż jego sprzedaż zwykle pochłania bardzo dużo naszego czasu i energii. Nawet jeżeli zdecydujemy się na jego wynajmowanie, wciąż trzeba pamiętać, że będzie to wymagało naszej częstej obecności lub też znalezienia zaufanej osoby, który stanie się naszym pełnomocnikiem.

​Swobodne przemieszczanie się jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku osób, które często zmieniają miejsce pracy, choć niejednokrotnie powodem wyprowadzki może być również nieodpowiednia okolica czy sąsiedzi. Poza tym powinniśmy pamiętać, że nasze potrzeby mogą się zmieniać wraz z wiekiem i nawet najbardziej idealne mieszkanie po jakimś czasie okaże się po prostu niepraktyczne. Jeśli wynajmujemy mieszkanie nie musimy się również martwić wszelkimi koniecznymi naprawami czy większymi pracami remontowymi. Oczywiście, by nie mieć z tym problemu w późniejszym czasie, ustalenia dotyczące takich prac najlepiej jest zawrzeć w umowie. Jedną z najważniejszych kwestii podczas podejmowania decyzji są rzecz jasna finanse, ale w tym wypadku kalkulacje zwykle pokazują, że raty kredytu i wysokość czynszu są bardzo do siebie zbliżone. To właśnie to sprawia, że sporo osób woli stać się właścicielami mieszkania aniżeli oddawać pieniądze komuś obcemu. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję należy także zastanowić się nad tym co się stanie gdy pojawią się problemy finansowe.

Obniżenie raty kredytu jest bowiem wręcz niemożliwe, a w przypadku wynajmu wystarczy po prostu zmienić mieszkanie. Jak zatem widać, decyzja o tym czy mieszkanie kupić czy wynająć nie jest prosta i powinniśmy poświęcić dużo czasu na jej podjęcie. Jedną z najważniejszych kwestii jest to czy czujemy się przywiązani do danego miasta. Jeżeli nie wyobrażamy sobie mieszkania gdziekolwiek indziej, zakup mieszkania może być najlepszym rozwiązaniem. Gdy jednak lubimy zmiany i nie boimy się ich więcej uwagi powinniśmy poświęcić mieszkaniom na wynajem.

 

Top