• 23 maja 2024

Bardzo często możemy spotkać się z dyskusjami czy racjonalnie jest kupować mieszkanie posługując się kredytem walutowym o hipotecznym charakterze. Takiego zakupu dokonuje wiele polskich rodzin. Jednak przy takich dyskusjach rzadko pojawia się rozważanie, że takie mieszkanie będzie z jednej strony inwestycją, z drugiej będzie miało konsumpcyjny charakter.

Tak naprawdę nawet obecny kurs franka nie jest przeszkodą do normalnego użytkowania mieszkania, jeśli kupowane było dla swoich potrzeb. Każdy chyba zdaje sobie sprawę z tego, że mieszkanie jest ważnym elementem w naszym życiu. To jedno z podstawowych dóbr, które pozwala nam na normalną egzystencje i będzie zabezpieczać nasze życiowe potrzeby. To również forma bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego. Dzięki temu chronimy się przed czynnikami klimatycznymi i możemy utrzymać normalny poziom życia. Dla dzieci jest to azyl, gdzie mogą się uczyć, pracować, rozwijać. Oczywiście niektórzy powiedzą, że do tego wystarczy nam wynajem mieszkania. Ale na tym polu nasz rynek jest raczej słabo rozwinięty i nie jest to rozwiązanie. Wiele osób w ogóle nie widzi w tym dla siebie alternatywy.

​Potrzeba własnego mieszkania będzie się pojawiać w momencie, gdy człowiek będzie stawał się samodzielny. Najczęściej jednak brakuje pieniędzy na to, by kupić sobie mieszkanie i to niezależnie czy chodzi o rynek pierwotny czy wtórny. W związku z tym, gdy pojawiła się możliwość zaciągania walutowego kredytu na dobrych warunkach i jednocześnie brakowało dobrze płatnej pracy a na rynku pracy zaczął się pojawiać demograficzny wyż wzrosło zainteresowanie taką ofertą. Kredyty oczywiście umożliwiły wielu osobom kupienie własnego mieszkania. Jednak to jeden wydatek, za którym zaczęły iść również inne wydatki.

Trzeba było takie mieszkanie trzeba bowiem jakoś wykończyć, by tam zamieszkać, a to generowało rozwój tego rynku jeszcze bardziej. Mieszkanie kupione w celach konsumpcyjnych to jednak nie tylko rata, to również miejsce, gdzie będziemy mieszkać, gdzie stworzymy dla siebie stałe miejsce. Dlatego kupując mieszkanie trzeba te wszystkie kwestie brać pod uwagę.

 

Top