• 18 lipca 2024

Podobnie jak w każdym innym miejscu w Polsce, zaciągnięcie kredytu hipotecznego to obecnie najlepsze rozwiązanie dla osób chcących kupić czy rozbudować nieruchomość w Rybniku. Odwiedzając placówki różnych banków możemy skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który będzie najlepiej wiedział jaki kredyt będzie odpowiedni dla danego klienta. To pozwoli uniknąć składania wniosków w bankach, które nie mogą udzielić nam kredytu albo nie mają umowy z wybranym przez nas deweloperem.

Doradcy kredytowi są również w stanie wesprzeć klienta w wypełnieniu wszelkich formalności, które wiążą się z zaciąganiem kredytu, a co ważne ich usługi nie są dodatkowo płatne. Pośród oferowanych klientom nowych mieszkań znajdziemy wiele lokali o różnej powierzchni użytkowej. Są to zatem kawalerki o powierzchni 34 m2, ale także mieszkania od 45 m2 do 57 m2 z dwoma pokojami, jak również mieszkania do 90 m2, w których znajdują się trzy albo cztery pokoje. Jeśli natomiast chodzi o czynsze w Rybniku to wahają się one pomiędzy 400 a 1000 złotych, w zależności rzecz jasna od tego jak duże jest mieszkanie i gdzie jest zlokalizowane. Rejestr licencjonowanych zarządców nieruchomości liczy w tej chwili 25092 osób, spośród których 82 działa bądź mieszka właśnie w Rybniku. Nie można dokładnie sprecyzować ilu pośredników pracuje obecnie w tym mieście, ale ich przypuszczalna liczba wynosi około 50. Z kolei biur nieruchomości jest aż 15, dzięki czemu osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mają spory wybór. Warto zapoznać się z przykładowymi ofertami, dzięki którym łatwiej będzie nam się zorientować jak kształtują się ceny mieszkań zarówno na rynku wtórnym jak i pierwotnym, oraz ceny nieruchomości niezabudowanych:

- niezabudowana działka budowlana o powierzchni 6817 m2 kosztuje 1022550 zł, co daje 15zł/m2

- działka niezabudowana, częściowo ogrodzona o metrażu 720 m2 to koszt 65000 zł, czyli 90zł/m2

- mieszkanie na rynku wtórnym o powierzchni 46,2 m2 - 135 000, czyli 2922zł/m2

- mieszkanie na rynku wtórnym w centrum miasta, powierzchnia 140 m2 - 460 000 zł, czyli 3286zł/m2

- mieszkanie na rynku pierwotnym o metrażu 67 m2, koszt 360000 zł, czyli 5373zł/m2

Z kolei koszt wynajęcia mieszkania w Rybniku wygląda następująco:

- mieszkanie o metrażu 100 m2– 1500zł za miesiąc

- mieszkanie o metrażu 36 m2 – 650zł za miesiąc

- mieszkanie o metrażu 54 m2 – 900zł za miesiąc

Zarówno w przypadku nieruchomości zabudowanych, jak i niezabudowanych Rybnik nie przedstawia się dobrze w porównaniu do Raciborza, ale jednocześnie znacznie lepiej niż Knurów. Ważne jest jednak to, że to właśnie Rybnik uchodzi za centrum kultury, rozrywki i edukacji w tej części Polski. Sytuacja na rynku nieruchomości, czy to w kwestii sprzedaży czy też najmu, kształtowana jest głównie przez popyt, podaż oraz cenę. Wedle dobrze znanej reguły, jeśli odnotowuje się wzrost zatrudnienia w danym miejscu, rośnie też popyt i cena za nieruchomości. Pośród elementów, które odpowiadają za podaż należy wymienić przede wszystkim ilość inwestycji deweloperskich, liczbę ofert nieruchomości na rynku wtórnym, ale także ilość nieruchomości, które są remontowane lub których przeznaczenie zostaje zmienione. Popyt jest natomiast kształtowany głównie przez demografię i potrzeby mieszkaniowe w danym regionie, jak również sytuację na lokalnym rynku pracy i wysokość przeciętnych zarobków. Elementami, które mają duży wpływ na popyt jest także siła nabywcza, poziom migracji i oczywiście ceny nieruchomości.

 

Top