• 25 kwietnia 2024

Kiedy myślimy o naszym powstającym domu, wolimy się skupić na jego wyposażeniu i urządzeniu. Wydaje nam się, że sprawy bezpieczeństwa można odłożyć na czas, kiedy już będzie co chronić. Okazuje się jednak, że o ochronie domu lepiej myśleć już na etapie jego budowy. W ten sposób zaoszczędzimy sobie wielu kłopotów, jak i wydatków.

O alarmie trzeba myśleć jak najwcześniej. W końcu nikt nie chce kuć świeżo pomalowanych ścian czy prowadzić prac instalacyjnych w urządzonym już mieszkaniu. Właśnie z tych powodów system antywłamaniowy najlepiej zakładać podczas budowy domu czy wykańczania wnętrz w mieszkaniu.

Instalacja systemu alarmowego

Każdy system alarmowy składa się z czujek, komunikujących się z centralą alarmową. Gdy centrala otrzymuje z czujki informację o wykryciu zagrożenia, uruchomi ona sygnalizator, czyli syrenę i światło ostrzegawcze. Każda części systemu jest rozmieszczona w domu w znacznych odległościach od siebie i trzeba je jakoś ze sobą połączyć. Najprostszym rozwiązaniem jest więc użycie przewodów elektrycznych i ułożenie takiej instalacji nie stanowi większego problemu tylko i wyłącznie wtedy, kiedy dom jest w stanie surowym. Dużo gorzej, jeśli trzeba to zrobić, gdy na ścianach jest już wygładzony i pomalowany tynk. Jeśli nie chcemy szpecić ścian widocznymi i wystającymi przewodami, to koszt zainstalowania alarmu może na w tej sytuacji wynieść wielokrotnie więcej niż cena elementów potrzebnych do jego działania. Na szczęście z myślą o rozwiązaniu tego problemu stworzono system bezprzewodowy, w którym sygnał między czujkami, centralą i sygnalizatorem jest przesyłany w postaci fal radiowych.

Jaki system alarmowy wybrać?

Jeśli dom jest w stanie surowym możemy spokojnie poprowadzić przewody. Jeśli jednak chcemy zainstalować system w urządzonym domu, a nie zanosi się na remont zostanie nam alarm bezprzewodowy. Może wydawać się nam, że skoro jego montaż polega jedynie na rozmieszczeniu wszystkich części w określonych miejscach w domu, a do ich przymocowania wystarczy taśma dwustronnie klejąca, to nie istnieje potrzeba korzystania przy tym z usług specjalisty. Oczywiście w wielu sklepach internetowych oraz hipermarketach budowlanych znajdziemy takie zestawy alarmowe do samodzielnej instalacji. Składają się zazwyczaj z kilku czujek, jednostki centralnej, sygnalizatora i pilotów do uzbrajania i rozbrajania alarmu. Z tej racji, że komunikacja między wszystkimi elementami systemu odbywa się za pomocą fal radiowych, nie trzeba prowadzić specjalne przewodów. Całe zasilanie zapewnią baterie, jednak centrala może wymagać podłączenia do gniazda elektrycznego.

Kliknij i sprawdź ► instalacje alarmowe Kraków

Top