• 23 maja 2024

Prace na wysokościach, są niezwykle niebezpieczne szczególnie w przypadku, kiedy nie ma się odpowiedniego sprzętu. Jednak żaden mądry człowiek, nie naraża się na takie zagrożenie życia. Jakie powinno być odpowiednie wyposażenie, które ochroni nas przed upadkiem z wysokości? Przede wszystkim, powinno spełniać wszelkie przewidziane standardy, zarówno jakościowe jak i techniczne. Na rynku, znajdziemy dość duże ilości sprzętów, które maja nam pomagać w przypadku takiej pracy. Największą liczbę, oferują nam producenci towarów Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Możemy tam znaleźć, nie tylko pojedyncze pomoce, ale także całe zastawy. Każde z narzędzi są tak skonstruowane, aby w jak największym stopniu dopasowywały się do warunków, jakie towarzysza pracom na wysokościach.

Zachowywanie bezpieczeństwa pracy

Podczas wykonywania takiej pracy, trzeba być niezwykle ostrożnym oraz rozważnym. Niezbędna jest też zdolność, podejmowania szybkich decyzji, ponieważ w czasie upadku nie będziemy mieć czasu na myślenie. Dlatego też, zachowanie jak największego skupienia podczas wykonywanych czynności jest bardzo ważne. Odpowiednie użytkowanie sprzętu, zapewnia bark wypadków. Co z tymi, którzy nie będą się z nim umiejętnie obchodzić? Każdy nawet najlepszy sprzęt, nie będzie w stanie nam pomóc, jeśli sami odpowiednio się tym nie zajmiemy. Bardzo ważne jest, aby przed założeniem kasku, dokładnie sprawdzić czy nie jest on uszkodzony oraz czy jest solidny i twardy. Jeśli zauważymy pęknięcie, nie będzie on nadawał się do pracy. Taka sama kwestia, tyczy się szelek bezpieczeństwa. Musimy wiedzieć, jak powinny one być założone, ale zanim to zrobimy, należy skontrolować ich stan. Jeśli będziemy mieć jakiekolwiek wątpliwości, co do ich sprawności – nie ryzykujmy, ponieważ możemy przypłacić to życiem.

 W przypadku pracy, podczas której wymagane jest chodzenie po rusztowaniach jak np. usługi remontowo – budowlane, trzeba także wiedzieć jak się odpowiednio poruszać. Musimy przyjmować takie postawy ciała, które gwarantują nam pełne bezpieczeństwo podczas wykonywanych czynności.

Dbałość o użytkowane powierzchnie

Wszelkie urządzenia typu drabiny, pomosty czy rusztowania powinny być odpowiednio skontrolowane pod względem stabilności. Dodatkowo, wymagana jest maksymalna wytrzymałość, aby w razie obciążenia, w przypadku kilku osób, nie zawaliło się. Przestrzeń do pracy, nie może być także zbyt mała. Każdy pracownik, powinien mieć możliwość swobodnego poruszania się oraz ustawienia swoich narzędzi. W przypadku rusztowań itp. musimy pamiętać, aby zwrócić uwagę na podłoże. Nie może być ono śliskie ani nierówne. Wszelkie wskazówki, na temat odpowiedniego ustawienia takiego sprzętu, znajdziemy w przepisach do tego przeznaczonym. Oczywiście, każde urządzenie, przed użyciem powinno być skontrolowane.

Top