• 18 lipca 2024

Liny z urządzeniami samozaciskowymi, muszą podobnie jak reszta sprzętu do pracy na wysokościach produkowane być, zgodnie z odpowiednimi normami. Jednak nie wszystkie, mają jedno i to samo przeznaczenie, którego dowiemy się z instrukcji użycia. Już od dłuższego czasu, stosuje się liny bezrdzeniowe oraz rdzeniowe. Ich średnica wynosi 12 – 16 mm. Używane są również przeróżne urządzenia samozaciskowe. Każdy z wymienionych sprzętów, możemy spotkać w postaci połączonego z liną na stałe lub z możliwością zdejmowania. Urządzenia samozaciskowe charakteryzują się dwoma funkcjami pracy: manualną lub automatyczną.  Automatyczna, posiada mniejszą siłę nacisku krzywki, zaś manualna ma dodatkowy docisk. W przypadku automatycznej mamy możliwość, łatwego przesuwania po całej linie. Jeśli jednak dojdzie do wypadku, mechanizm blokuje się i na linie pozostaje. Jeśli chodzi o manualną, to mamy możliwość ustawienia w taki sposób urządzenia, aby podczas pracy, nie opuszczało się. Dzięki takiej funkcji, upadek jest bardzo mało prawdopodobny. Jeśli pracować będziemy w poziomie, to możemy ustalić jego pozycję oraz ograniczyć poruszanie się.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wszelkie urządzenia mają nam nie tylko ułatwiać pracę, ale także chronić nasze bezpieczeństwo. Przez to większość z nich wyposażonych jest w blokady, które włączają się w razie wypadku, co sprzyja opanowaniu sytuacji we właściwym momencie. Musimy pamiętać, aby nigdy nie bagatelizować znaczenia takich urządzeń, ale nie traktować ich również, jako jedyne zabezpieczenia przed upadkiem. Bardzo ważnymi elementami są również szelki i kask, które także chronią nas przed równymi zagrożeniami, które czyhają na nas podczas pracy na wysokościach.

Urządzenia samohamowne

Maja one, bardzo podobne zasady działania jak linki z urządzeniami samozaciskowymi. Dzięki urządzeniom samohamownym, nie musimy być blisko punktu zakotwiczenia podczas wykonywania pracy. Dodatkowo, wszelkie czynności wykonywane są bez krepowania ruchów osoby, która używa sprzętu.

Możemy stosować je, nie tylko w pionie, ale także w poziomie. Jednak musimy upewnić się czy pozwala na to instrukcja. Mogę one z powodzeniem zastąpić linki z urządzeniami samozaciskowymi, co zawdzięczają swojej budowie. Niestety, urządzenia te nie należą do zbyt długich, ponieważ sięgają tylko 30 metrów, są także stosunkowo ciężkie.

Top