Silosy, maszty i zbiorniki to konstrukcje, które zazwyczaj znajdują się wysoko nad ziemią. Potrafią być bardzo duże i wymagają regularnego czyszczenia, ponieważ są to konstrukcje przemysłowe i muszą być udrożnione. Czyszczenie tego typu elementów to zadanie dla specjalistów. Nie każdy człowiek może sam wyjść na 25-30 metrowy silos czy 250 metrowy maszt i go wyczyścić. To wymaga pracy doświadczonych alpinistów, a ich w naszym kraju nie mamy na pęczki.
Spore fabryki posiadają duże zbiorniki, w których znajduje się ciesz. Może to być ciesz różnego rodzaju. Często bywa, iż jest to substancja żrąca. Do czyszczenia takich zbiorników wymagana jest firma, która posiada odpowiednie zezwolenia oraz uprawienia. Przed przystąpieniem do prac zleceniodawca informuje, jaka ciecz znajdowała się w zbiorniku. Czyszczenie zbiorników to zadanie wymagające. W zależności od wielkości zbiornika alpinista decyduje, czy chce do niego wejść, czy woli pracować na specjalnej platformie. Wyposażenie alpinisty musi być pełne. Będzie on potrzebował detergentów oraz specjalnych szczotek. Nie obędzie się też bez myjki ciśnieniowej. W wielu nowoczesnych zbiornikach doprowadzone są węże z bieżącą wodą, dlatego alpinista nie zawsze musi się posiłkować myjką ciśnieniową. Czyszczenie zbiorników to bardzo odpowiedzialne i poważne zadanie.
Jeszcze trudniejsza praca od czyszczenia zbiorników to maszty. Wiele firm alpinistycznych nawet nie chce słyszeć o takim zajęciu. Niektóre maszty w naszym kraju mają powyżej 100-150 metrów wysokości i praca na takim maszcie może być nie tyle trudna, co mało komfortowa. Czyszczenie masztów to zadanie owszem dla alpinistów, ale tych najbardziej doświadczonych i posiadających najlepszy sprzęt. Praca odbywa się przy asyście kilku pomocników, którzy podobnie jak główny wykonawca przymocowani są do masztu specjalnymi linami. W pracach na wysokości powyżej 10 metrów konieczne jest zamontowanie minimum dwóch lin alpinistycznych. Jedna z nich jest przeznaczona do pracy, a druga jest opcją zapasową i odpowiada za bezpieczeństwo. Czyszczenie masztów wymaga użycia odpowiednich detergentów i w zasadzie wyklucza korzystanie z myjki ciśnieniowej. Wszystkie prace odbywają się ręcznie.
Silos to duży zbiornik, w którym umieszczona jest na przykład pasza dla zwierząt. Każde duże gospodarstwo rolne posiada silosy i zgodnie z wymogami UE (biorąc pod uwagę, że gospodarstwo otrzymuje dotacje od Unii Europejskiej) muszą być one czyszczone przynajmniej raz na rok. Silosy mają od 20 do 25 metrów wysokości i proces ich czyszczenia jest podobny, jak w przypadku zbiorników. Do tego zadania należy zatrudnić alpinistę, który wejdzie na silos i go wyczyści. Dobrą wiadomością jest fakt, że silosy posiadają systemy wodne, więc po zaaplikowaniu bardzo ciężkiej chemii, silos musi zostać wielokrotnie wypłukany. Rzadko się zdarza, że do 20 metrowego silosa zatrudnia się alpinistę, a to błąd. Zazwyczaj alpinista pracuje na silosie, który ma minimum 50 metrów wysokości.
Czyszczenie zbiorników, masztów i silosów to zadanie trudne i odpowiedzialne. Podczas prac dochodzi do kontaktu z chemią, dlatego posiadając prace do wykonania na wysokości, warto poszukać i zatrudnić alpinistów.