• 23 maja 2024

Młodzi ludzie, którzy chcą się usamodzielnić mają do wyboru dwa wyjścia. Albo mogą wynająć mieszkanie albo kupić je na kredyt? Zarówno pierwsza jak I druga opcja ma swoje wady i zalety. Sprawdź, jakie rozwiązanie będzie najepsze właśnie dla Ciebie?

Najważniejszymi zaletami posiadania własnego mieszkania jest poczucie niezależności oraz możliwość decydowania o kwestiach jego wykończenia. W wynajmowanym mieszkaniu natomiast wszystkie zmiany, których planujemy dokonać muszą być skonsultowane i zaakceptowane przez z właściciela. Ponadto najmcy nie opłaca się wprowadzać zmian, które wymagają dużych nakładów pracy i pieniędzy, a właściciel nie chętnie chce inwestować w swoje mieszkanie przeznaczone pod wynajem. Jeśli zdecydujemy się na zakup własnych czterech kątów możemy urządzić je wedle własnego życzenia, zaczynając od rozkładu pomieszczeń, poprzez kolor ścian, dobór mebli, na dodatkach kończąc.

Wynajem mieszkania z kolei zapewnia nam większą swobodę w kwestii miejsca zamieszkania. Umowę z właścicielem możmy rozwiązać zazwyczaj bardzo szybko. Wtedy przeprowadzka w każdy inny zakątek kraju nie jest problemem. Taka mobilność stanowi dużą zaletą w sytuacji kiedy musimy zmienić miejsce pracy, ale również wtedy gdy mamy uciążliwych sąsiadów lub mieszkamy w okolicy, która nam nie odpowiada. Zmieniająca się sytuacja życiowa bardzo często skutkuje tym, że lokum będące właściwym wyborem mieszkaniowym kilka lat wcześniej aktualnie staje się, np. zbyt małe czy nieustawne.

Potrzebujesz usług transportowych w Łodzi? Kliknij ► http://www.grot-transport.com.pl

Innym plusem wynajmowania mieszkania jest brak obowiązku zajmowania się skomplikowanymi naprawami i remontami. Niewielkie nakłady połączone z typowym używaniem rzeczy w zasadzie obciążają najemcę. Aby jednak uniknąć późniejszych sporów najlepiej jest zapisać odpowiednie ustalenia w umowie najmu.

Uwzględniając kwestie finansowe kupno mieszkania na kredyt oraz jego wynajem generują nierzadko porównywalne koszty. Rata spłacanego kredytu często oscyluje w granicach kwoty, jaką trzeba płacić za wynajem podobnego mieszkania. Z tego powodu wiele osób woli wziąć kredyt hipoteczny na kilkadziesiąt lat i mieć własne mieszkanie, niż płacić komuś innemu i nie posiadać nic na własność.

Warto zaznaczyć, że kiedy wystąpią problemy finansowe nie jest łatwo obniżyć ratę kredytu, a jeszcze trudniej całkowicie wstrzymać jego spłatę. Z tego właśnie powodu trzeba precyzyjnie wyliczyć kwotę jaką jesteśmy w stanie co miesiąc przeznaczyć na spłatę kredytu i zostawić sobie rezerwę na nieprzewidziane wydarzenia. W przypadku wynajmowanego lokum sprawa jest mniej skomplikowana, bowiem można zamienić je na mniejsze lub przenieść się do innego mieszkania o niższym standardzie zmniejszając tym samym opłaty.

Decyzja o kupnie mieszkania czy jego wynajmowaniu to indywidualna sprawa. Fundamentalną kwestią jest to, czy w przyszłości będziemy chcieli przenieść się do innego miasta, gdy zajdzie taka potrzeba. Jeżeli nie to kupno nieruchomości wydaje się być właściwym rozwiązaniem. Jeśli natomiast nie jesteśmy lokalnymi patriotami i nie czujemy przywiązania do konkretnego miejsca, warto zastanowić się nad wynajęciem mieszkania.

 

Top