• 23 maja 2024

Prace na wysokości często bywają trudne, żmudne i bardzo odpowiedzialne. Najtrudniejsze zadania to te, które z pozoru wydają się łatwe. Przykładem będzie blacharstwo. Do blacharstwa zaliczamy budowę lub remont dachu, montaż lub demontaż ośnieżyć i przede wszystkim - czyszczenie rur spływowych wraz z rynnami. Prace blacharskie na wysokościach to zadania, których podjąć się mogą jedynie firmy alpinistyczne. W tym artykule dowiecie się w jaki sposób pracują alpiniści i dlaczego to właśnie ich warto wybrać do tego typu prac.

Cieśla czy alpinista?

Budowa dachu to zadanie z pozoru przeznaczone cieślom. Może i na etapie łączenia krokiew z łatami to oni będą głównym napędem, lecz instalacja arkuszy blachy to już zadanie dla alpinistów. Bardzo wiele firm i nawet osób prywatnych wybiera firmy wysokościowe do całości prac począwszy od montażu elementów drewnianych, a na metalu skończywszy. Firmy wysokościowe posiadają odpowiednie zezwolenia oraz certyfikaty do wykonywania takich prac, a często też zatrudniają odpowiednich inżynierów. Jak wygląda proces montażu dachu? Przyjrzyjmy się temu procesowi na przykładzie 25 metrowego budynku, któremu ma zostać wymieniony dach.

Firma wysokościowa swoje prace rozpoczyna od odpowiedniego zamocowania lin. To ważny proces, bo każdy pracownik musi mieć zagwarantowane bezpieczeństwo. Praca na tak dużej wysokości to ryzyko - zwłaszcza w trakcie demontażu starej blachy czy dachówki. Organizacja pracy to także istotny punkt. Jako, że stare pokrycie dachu będzie zrzucane bezpośrednio na ziemię, w momencie demontażu należy pamiętać o wydzieleniu terenu, który zostanie zamknięty. Po demontażu następuje montaż nowej blachy. Może to zająć do kilku dni, bo cała praca będzie polegać nie tylko na nitowaniu, ale też na zabezpieczaniu konstrukcji paraprzepuszczalnym materiałem.

Blacharstwo na wysokościach to często praca w pozycji wiszącej. Wiąże się to z odpowiedzialnością i ryzykiem. Warto do takich zadań zatrudniać alpinistów, bo tylko oni są gwarantem szybkiej i sprawnej pracy. Koszt pracy alpinistów będzie z pewnością wyższy, niż w przypadku firmy budowlanej, ale zwraca się w postaci szybszej i efektywniejszej pracy.

 

Chcesz zobaczyć ofertę blach sklepu stainlesseurope.pl?  Wejdź tutaj!

Top