• 26 kwietnia 2024

Elewacje odremontowanych kamienic, eleganckie hotele, wnętrza zadaszonych parkingów, balkony w blokach, tarasy w domach jednorodzinnych i wiele innych miejsc jest narażonych na zniszczenia spowodowane obecnością ptaków. Nieproszeni goście mogą stać się prawdziwym utrapieniem, ponieważ ich obecność wiąże się z zabrudzeniem powierzchni budynku czy wnętrza pomieszczenia. Niekiedy ptaki mogą również przenosić choroby. Dotyczy to zwłaszcza ptaków miejskich, które żyją w dużych skupiskach ludności. Jak zapobiec zniszczeniom spowodowanym przez ptaki i jak uchronić budynek przed zanieczyszczeniami?

Wszędzie tam, gdzie chcemy uchronić budynek lub przestrzeń przed obecnością ptaków, doskonale sprawdzą się kolce i siatki zabezpieczające. Planując montaż systemu zabezpieczającego najlepiej zwrócić się o pomoc do firm posiadających doświadczenie w tej kwestii. Pozwoli nam to wykonać zabezpieczenie adekwatne do naszych potrzeb, które przy okazji nie zeszpeci wyglądu budynku. Obecnie na rynku działa kilka firm zajmujących się wykonywaniem specjalistycznych zabezpieczeń przeciw ptakom. Wśród nich wymienić można na przykład firmę Usługiwysokościowe.pl.

Wśród najczęściej stosowanych metod zabezpieczenia powierzchni przed ptakami znajdują się kolce. To jeden z najpopularniejszych sposobów ochrony przed gołębiami i innymi ptakami miejskimi. Kolce mogą być stosowane na bardzo wielu powierzchniach. Można ich użyć np. do zabezpieczania balkonów, gzymsów, parapetów, krawędzi dachów czy rynien. Kolce stosuje się także do ochrony dóbr kultury, na przykład pomników czy rzeźb. Kolce są wykonane z plastikowej podstawy, do której przytwierdzone są stalowe druty. Aby nie zrobić ptakom krzywdy, końcówki drutów są zakończone tępo. Takie konstrukcje montuje się za pomocą specjalnego kleju.

W zależności od ilości ptaków, mamy do wyboru kolce o różnej gęstości zamontowania drutów. Jeśli zagraża nam naprawdę spora ilość nieproszonych i trudnych do odpędzenia gości, wybierzmy te z większą ilością drutów. W innym przypadku doskonale sprawdzą się kolce o mniejszej gęstości elementów.

Inną bardzo skuteczną metodą jest użycie specjalnych siatek zabezpieczających. Siatki sprawdzą się wszędzie tam, gdzie z jakiegoś powodu nie możemy (lub nie chcemy) użyć zabezpieczenia w postaci kolców. Siatka przeciw ptakom to forma fizycznej bariery, niemożliwej do pokonania przez skrzydlatych intruzów. Siatka nie może zrobić ptakom żadnej krzywdy, a skutecznie zniechęci je do siadania czy zakładania gniazd w miejscach, które chcemy przed tym ochronić.

Wśród najważniejszych parametrów, jakimi można scharakteryzować siatki dostępne na rynku, można wymienić przede wszystkim rodzaj materiału, z którego wykonano sznurek, grubość sznurka oraz gęstość rozmieszczenia oczek. Planując montaż siatki zastanówmy się, jak duże ptaki stanowią dla nas zagrożenie. Jeśli już zdecydujemy się na zastosowanie siatki, wykorzystajmy w tym celu produkty wysokiej jakości. Kluczowe znaczenie ma na przykład odporność zastosowanego tworzywa na działanie wilgoci oraz odbarwienia. Aby uniknąć nieestetycznych zacieków na ścianach zabezpieczanych budynków, stosujmy wyłącznie produkty odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Pamiętajmy, by odstraszając ptaki stosować wyłącznie humanitarne metody. Naszym celem jest przecież tylko odpędzenie intruzów, a nie zrobienie im krzywdy. Dlatego korzystajmy z usług tylko takich firm, które znają ptasie zwyczaje i są w stanie zabezpieczyć budynek w jak najmniej inwazyjny dla nich sposób.

Top