Każde zamknięte pomieszczenie, w domu czy w pracy, musi mieć odpowiednią wentylację. W powietrzu znajduje się spora ilość związków i substancji, która w nadmiarze może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Wśród najgroźniejszych substancji wymienić można na przykład dwutlenek węgla oraz mikrozanieczyszczenia w postaci pyłów. W zamkniętych pomieszczeniach gromadzi się również para wodna. Takie substancje stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia. Wdychanie ich w nadmiarze powoduje bóle głowy, migreny oraz rozmaite choroby dróg oddechowych. Długotrwałe wdychanie groźnych substancji prowadzi do osłabienia koncentracji, problemów z zasypianiem, drażliwości, alergii oraz ogólnego pogorszenia samopoczucia. Obecność dużej ilości pary wodnej może doprowadzić do pojawiania się grzybów i pleśni. Dlatego bardzo ważna jest regularna wymiana powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy.
Wentylacja zapewnia stały dostęp świeżego, natlenionego powietrza. Podstawowym elementem systemu wentylacyjnego są kanały wentylacyjne. W przypadku wentylacji naturalnej, im wyżej zostaną zamontowane kanały, tym wentylacja będzie skuteczniejsza. Dlatego instalacje wentylacyjne nierzadko prowadzone są na znacznych wysokościach – zwłaszcza w pomieszczeniach magazynowych czy w dużych obiektach handlowych. Montaż takich systemów jest trudny, ponieważ wymaga sporych umiejętności zarówno z zakresu techniki wentylacyjnej, jak również w zakresie pracy na dużych wysokościach. Dlatego montaż kanałów wentylacyjnych najlepiej zlecić fachowej firmie zajmującej się tego rodzaju usługami.
Sposób mocowania kanałów wentylacyjnych różni się w zależności od budynku. Jednak bez względu na to, jaka jest konstrukcja budynku, należy przestrzegać pewnych ogólnych zasad. Przede wszystkim wszystkie połączenia kanałów wentylacyjnych powinny być odpowiednio zaizolowane. Dotyczy to zarówno miejsc złączenia dwóch części kanału, jak również wszelkiego rodzaju trójników, kolan czy innych kształtek. Ponadto, wszystkie połączenia należy szczelnie zabezpieczyć za pomocą taśmy izolacyjnej. Do izolowania kanałów wentylacyjnych używa się wełny mineralnej. Należy bezwzględnie zabezpieczyć warstwę wełny przed zawilgoceniem czy zalaniem, ponieważ w takich warunkach traci ona właściwości ochronne.
System kanałów wentylacyjnych powinien być wyposażony w odpowiednią ilość otworów rewizyjnych. Takie otwory umożliwiają oczyszczenie wewnętrznych części kanałów. Dostęp do otworów rewizyjnych powinien być możliwie najwygodniejszy.
Wszystkie kanały wentylacyjne muszą być poprowadzone zgodnie z ustalonym wcześniej projektem. Jakakolwiek zmiana w tym względzie musi być uzgodniona z projektantem instalacji. Montaż kanałów wentylacyjnych najlepiej zlecić wykonawcy powiadającemu duże doświadczenie w tego typu pracach.
Montażem instalacji wentylacyjnych często zajmują się firmy zatrudniające osoby posiadające uprawnienia do pracy na wysokościach. Takie firmy oferują najczęściej usługę kompleksową – od opracowania projektu, aż po zamontowanie kanałów wentylacyjnych. Pracownicy posiadający uprawnienia alpinistyczne są odpowiednio przeszkoleni do pracy w trudnych warunkach, do których z pewnością należy instalowanie kanałów wentylacyjnych w trudno dostępnych miejscach.
Montaż kanałów wentylacyjnych nie jest łatwym zadaniem. Ponadto, poza samym założeniem instalacji należy ją jeszcze wyregulować. Zlecając prace profesjonaliście zyskujemy gwarancję prawidłowego zamontowania i regulacji instalacji wentylacyjnej.