Praca na wysokości jest jednym z bardziej niebezpiecznych zawodów. W ciągu roku przy takiej pracy zdarza się wiele wypadków. Dlaczego mają one miejsce? Zwykle jest to wina braku doświadczenia lub wadliwego sprzętu. Niekiedy praca jest robiona bardzo szybko. Jednak w takim wypadku pośpiech nie jest wskazany. Pracownicy, zanim wyjdą na wysokość, powinni dokładnie sprawdzić sprzęt czy nie jest on uszkodzony, czy liny nie są przetarte itp. nie wszyscy jednak pracodawcy uznają ten fakt. Nie dają oni niekiedy czasu nawet na to, aby dobrze założyć szelki i pozapinać wszystkie paski, a co dopiero na sprawdzenie.
Trzeba wysiąść pod uwagę, że jeśli to Ty kierujesz praca ludzi, zaopatrujesz w sprzęt i ustalasz kiedy wchodzenie na dach następuje, to pamiętaj, że odpowiadasz za zdrowie twoich pracowników. Jeśli sprzęt nie zda egzaminu, to Ty będziesz ponosił za to winę. Do tego, wszyscy pracownicy musza być bezwzględnie przeszkoleni. Nie ma w ogóle możliwości dopuścić do pracy osoby, która nie przeszła niezbędnych szkoleń i badań. Niekiedy możemy się także w wsiach spotkać z sytuacją, że pracownicy wykonujący swojego obowiązki na dachu, nie mają żadnych szelek, zabezpieczeń, ani nawet kasków. Za taki stan rzeczy odpowiedzialność ponosi kierujący zespołem. Dzieje się tak, ponieważ w wiejskich miejscowościach nie ma kontroli, które zwykle w miastach działają i sprawdzają czy pracownicy są odpowiednio wyposażeni.
Praca na wysokości czy nie?
Na pewno nie raz pracowałeś na produkcji lub w innej fabryce. Jeśli jest to budynek wysoki, to najczęściej praca odbywa się nie tylko na parterze, ale także na wyższych kondygnacjach budynku. Bardzo często, jako droga ewakuacji w takim miejscu występuje drabina. Zwykle nie należy ona do niskich. Jednak zastanawiamy się, czy w przypadku ewakuacji nie będzie to zaliczane do pracy na wysokościach. Okazuje się, że nie. Pracownik, które pracuje w zakładzie produkcyjnym z którego ewakuacja może nastąpić po drabinach nie musisz być szkolny do pracy na wysokościach. Ewakuacja bowiem nie jest wtedy zaliczana jako praca na wysokościach. Dlaczego? Według rozporządzenia ministra zdrowia rodzaje prac na wysokościach mamy dwie: do 3 m i powyżej 3 m. w tym przypadku wykonywanie badań zależy od zakresu pracy, częstotliwości z jaką ją wykonujemy oraz przeciwwskazań.