• 18 lipca 2024

Decydując się na sprzedaż lub wynajęcie naszego mieszkania, lub też innej nieruchomości możemy zrobić to samodzielnie, lub za pośrednictwem biura nieruchomości. Pierwsza opcja jest znacznie tańsza, jednak wymaga od nas poświęcenia sporej ilości czasu oraz znajomości zagadnień prawnych, oraz sporządzenia sporej ilości dokumentów.

Zlecając jednak pracę agencji nieruchomości praktycznie większość pracy mamy już z głowy. Ważne jest jednak określenie wszystkich warunków współpracy, które zawarte zostają w umowie z biurem pośrednictwa nieruchomości. Zazwyczaj biura oczekują wyłączności na daną nieruchomość. Co to znaczy w praktyce? Deklarujemy w umowie, że nie zlecimy żadnej innej firmie sprzedaży lub znalezienia najemcy naszej nieruchomości. Zabezpiecza to biuro przed ponoszeniem niepotrzebnych kosztów w sytuacji, kiedy inna konkurencyjna firma ma szansę sprzedać lub wynająć lokal.

Umowa z biurem pośrednictwa nieruchomości określa wszystkie warunki współpracy pomiędzy właścicielem nieruchomości oraz biurem pośrednictwa. Dzięki temu każda ze stron zna swoje prawa oraz obowiązki. W umowie zazwyczaj zawarte są takie informacje jak dane kontaktowe obu ze stron, dokładna lokalizacja oraz stan nieruchomości, a także koszty, jakie ponosimy, zlecając pracę agencji nieruchomości. Jeżeli chodzi o wynajem, to prowizja płacona jest zazwyczaj przez najemcę i jest to kwota około połowy miesięcznego czynszu, jaki zobowiązujemy się płacić.

To, jaką formę wynajmu wybierzemy, w dużej mierze zależy od naszych umiejętności oraz zasobności portfela. Aby zaoszczędzić sporą ilość gotówki, osoby oszczędne będą starały się na własną rękę sprzedać swoją nieruchomość i nie jest w tym nic dziwnego. Jednak ci, którzy nie mogą sobie pozwolić na spędzanie czasu z potencjalnymi kupcami, zazwyczaj decydują się na zlecenie sprzedaży agencji pośrednictwa nieruchomości. Jest to o wiele bardziej wygodna forma transakcji niż samodzielne wystawianie ogłoszeń i oprowadzanie zainteresowanych często w późnych godzinach wieczornych.

 

Top