• 23 maja 2024

Analizując zmiany zachodzące w ostatnim czasie na rynku nie możemy nie zwrócić uwagi na to, że w ostatnim czasie pojawiło się na nim sporo firm oferujących usługi z zakresu zarządzania, a w dalszej kolejności również administrowania nieruchomościami. Ich znaczenie jest spore zwłaszcza, jeśli w centrum naszego zainteresowania znajduje się nieruchomość luksusowa, nie można jednak nie zadać sobie pytania o to, jakie kryteria powinien spełniać zarządca idealny i dlaczego jest on tak ważny w odniesieniu do nieruchomości o podwyższonym standardzie.

Gdy bierzemy pod uwagę zarówno wymagania właścicieli nieruchomości, jak i ich mieszkańców nie możemy nie dostrzec tego, że rola zarządcy nieruchomości zmienia się w dość istotny sposób w porównaniu z latami minionymi. Dziś oczekuje się od niego między innymi łączenia wiedzy z różnych obszarów i umiejętności zarządzania nie tylko samą nieruchomością, ale i sztabem specjalistów. Nieruchomości luksusowe zasługują w tym kontekście na szczególną uwagę już choćby dlatego, że one same oferują swoim mieszkańcom dodatkowe usługi. System domu inteligentnego, SPA, basen, fitness, ogród lub piwniczka na wina to tylko niektóre z nich, a sami klienci decydujący się na zakup nieruchomości luksusowej wychodzą z założenia, że traktowanie ich w sposób wyjątkowo profesjonalny jest czymś naturalnym. Już choćby dlatego o perfekcji należy mówić nie tylko w kontekście realizacji inwestycji. Obowiązywać powinna ona także wówczas, gdy przedmiotem dyskusji jest utrzymanie obiektu oraz zarządzanie nim.

Analiza roli zarządcy uświadamia, że w zasadzie odpowiada on za wszystko, co ma związek z zarządzaniem nieruchomością. Dba on zatem o czynności formalne, a jednocześnie musi troszczyć się o stan codziennej opieki nad budynkiem. Polskie prawo mówi o tym, że nieruchomością może zajmować się każdy i nie wymaga to żadnych kwalifikacji. W praktyce oznacza to jednak przede wszystkim to, że wybór zarządcy powinien być szczególnie staranny. Mówiąc o zakresie obowiązków zarządcy nie można zapominać nie tylko o trosce o atrakcyjny wygląd budynku i to zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Nie bez znaczenia wydaje się również troska o to, czy wszystkie urządzenia, które są zlokalizowane w części wspólnej budynku działają prawidłowo.

Zarządca musi również zwracać uwagę na prawidłowy obieg dokumentów, on też odpowiada za to, aby należności wspólnoty były regulowane zgodnie z wyznaczonymi terminami. Właściciele nieruchomości coraz lepiej zdają sobie sprawę z tego, o jak odpowiedzialnych zadaniach mówimy, coraz częściej więc poszukują firm, które są w stanie zaoferować usługi dodatkowe takie, jak choćby profesjonalne pogotowie techniczne. Dzięki temu mieszkańcy mogą korzystać z jednego numeru telefonu wiedząc, że pozostanie on aktywny przez całą dobę i w razie awarii mają znacznie większy komfort niż wówczas, gdy są skazani na poszukiwanie specjalistów na własną rękę.

Poszukując obiektów w segmencie Premium, które są zarządzane rzeczywiście wzorowo, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na londyński hotel One Hyde Park. Znany jest on między innymi z tego, że z powodzeniem może być zaliczany do grona najlepiej chronionych gmachów w całym Londynie z szybami kuloodpornymi i specjalnymi czujnikami, które wychwytują nie tylko dym, ale i szereg innych trujących gazów. Mieszkańcy mogą też korzystać z wielu udogodnień w części wspólnej budynku, wśród których na szczególną uwagę zdaje się zasługiwać symulator gry w golfa. One Hyde Park współpracuje też z Oriental Mandarin Hotel położonym obok niego, a obsługa może przemieszczać się pomiędzy budynkami korzystając ze specjalnego podziemnego tunelu.

Top