Na jakość domu wpływ ma wiele czynników. Wiele mówi się w tym kontekście o jakości materiałów oraz staranności samego wykonania, nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że bardzo dużą i doniosłą rolę ma do spełnienia również jakość samego projektu. Niestety, nawet wybór najlepszych materiałów i zatrudnienie najlepszych fachowców często nie zdaje się na wiele, a dom może nie spełniać naszych oczekiwań, choć teoretycznie wszystkie nasze działania odpowiadały pojawiającym się w takich przypadkach zaleceniom.
To właśnie dobrze dobrany projekt przyczynia się do tego, że dom staje się funkcjonalny, a domownicy mogą mówić o rzeczywistym, a nie wyłącznie postulowanym komforcie. Już choćby dlatego różnego rodzaju poradniki przywiązują coraz większą wagę do etapu wyboru projektu, skórki niewłaściwych decyzji znane są bowiem nie tylko ze swojej uciążliwości, ale i z tego, że są w stanie doskwierać latami. Szukając tych elementów projektu, na które należy zwrócić szczególną uwagę, coraz częściej podkreśla się znaczenie, jakie ma właściwe rozmieszczenie pomieszczeń. Nie można przy tym polegać wyłącznie na aktualnie obowiązujących trendach, wcale nie mniejsze znaczenie wydaje się mieć bowiem to, że mówimy o inwestycji na lata i domu, w którym przyjdzie nam mieszkać również w bliższej i dalszej przyszłości. Już choćby dlatego konieczne jest nie tylko logiczne rozmieszczenie pomieszczeń, ale i wygoda.
Przygotowania warto zacząć już od wyglądu korytarza wejściowego, za solidny można go uznać bowiem przede wszystkim wówczas, gdy bez większych przeszkód możemy nie tylko wejść, ale i wykonywać pierwsze czynności. Nie wolno zapomnieć też o miejscu na rozwiązania takie, jak szafka na buty i wieszak na płaszcze. Osoby, które zastanawiają się nad lokalizacją tak zwanego węzła sanitarnego, a więc toalety z WC, mogą pomyśleć o okolicach wejścia. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby w domu piętrowym właśnie na wyższej kondygnacji znalazł się gabinet lub biblioteczka, pozwala to bowiem na spokojną pracę i oderwanie się od codziennego życia domowników, gdy staje się ono zbyt absorbujące.
Komfort i wygoda podpowiadają również, że na piętrze mamy prawo oczekiwać drugiej łazienki, bieganie z góry na dół w pewnym momencie staje się bowiem co najmniej problematyczne. Jest to również kondygnacja idealnie nadająca się do tego, aby umieścić na niej pokoje sypialne, warto przy tym zastanowić się nad tym, czy ich wielkość jest odpowiednia, aby zyskały one atut funkcjonalności. Osoby, które decydują się na gotowy projekt mają, teoretycznie, łatwiejsze zadanie. Doświadczenie podpowiada jednak, że nawet on powinien zostać przedyskutowany z architektem, ten ostatni powinien bowiem znać nasze oczekiwania.