• 4 maja 2024

Zarządzanie nieruchomością sprowadza się nie tylko do podstawowych funkcji typowo administracyjnych. Dobry zarządca nie tylko decyduje o remontach, wybiera podwykonawców do odśnieżania, ochrony czy sprzątania, ale również i kontaktuje się z właścicielami wspólnoty, rozwiązuje typowe problemy, a przede wszystkim prowadzi dokumentację i rachunkowość i co roku przygotowuje nowy budżet dla nieruchomości, w którym zobowiązany jest uwzględnić tak samo planowane zyski, jak i prognozowane wydatki. By sprawnie zarządzać nieruchomością, budżet najlepiej jest przygotować z wyprzedzeniem, jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku obrachunkowego, by członkowie wspólnoty mogli przegłosować propozycje zarządcy.

Kiedy przygotować budżet i co dokładnie powinno się w nim znaleźć?

Budżet to specyficzny dokument, w którym przedstawia się nie tylko plan finansowy, ale również i wszystkie planowania działania na najbliższy rok. W dokumencie uwzględnić trzeba wszystkie stałe wydatki, prognozowane, uwzględnić w nim dodatkowe wydatki związane np. z naprawami i remontami. Nie mniej istotną częścią jest ten fragment dokumentu, w którym przedstawi się wszystkie prognozowane zyski. Zadaniem zarządcy jest prowadzenie nieruchomości tak, by nie tylko nie straciła na wartości, ale również i generowała dodatkowe zyski, które przeznaczy się np. na inwestowanie w nieruchomość i unowocześnianie jej.

Przychody i rozchody w budżecie

Szukając zysków, warto pamiętać, że nie kończą się one wbrew pozorom na samych tylko czynszach, które co miesiąc zobowiązani płacić są najemcy. W rzeczywistości to tylko jedno z wielu źródeł dochodów. Ile ich będzie i jak duże będą zyski, zależy jedynie od pomysłowości i sprytu samego zarządcy. Tymczasem zarabiać można na dodatkowej infrastrukturze, ale także i na sprzedaży powierzchni reklamowej. Jeśli nieruchomość jest atrakcyjnie zlokalizowana, to umieszczenie na jej ścianie billboardu może okazać się kuszącą propozycją dla wielu firm.

Przy pracy nad budżetem warto poświęcić też trochę czasu na wydatki. Te również nie kończą się na samych tylko remontach czy naprawach oraz typowych usługach jak sprzątanie lub odśnieżanie i opłacenie samego zarządcy. Do kosztów doliczyć również trzeba kredytu, które zaciągnęło się np. na przeprowadzenie remontu. Zawsze warto szukać też dodatkowych oszczędności, dzięki którym choć trochę zmniejszy się wydatki.

Pracując nad stworzeniem budżetu, najlepiej jest zadbać, by zachować równowagę między wydatkami a zyskami i zatroszczyć się nie tylko o to, by nieruchomość się rozwijała, ale również i o to, by zapewnić wspólnocie płynność finansową.

 

Top