• 23 maja 2024

Problem związany ze znalezieniem dobrego administratora w pewnym momencie dotknie każdą wspólnotę mieszkaniową, a różnica związana jest jedynie z tym, że w pewnych okolicznościach ma on miejsce szybciej, w innych zaś wolniej. Oczywiście, nie ma tylko jednego dobrego rozwiązania. Często dobrym pomysłem wydaje się powierzenie zarządu osobie fizycznej, można jednak również skorzystać z usług, jakie świadczą osoby prawne.

Zarządzanie wspólnotą mieszkaniową to zresztą zajęcie, które kusi tylko na samym początku. Zazwyczaj jest charakteryzowane jako trudne, a bywa, że i dość niewdzięczne. Nie można zapominać i o tym, że nowe wyzwania pojawiają się niemal codziennie i każde w takim samym stopniu nadwyrężają nerwy. Do niedawna uzyskanie licencji zarządcy nieruchomości, a co za tym idzie również możliwość prowadzenia działalności zawodowej, wymagała spełnienia przynajmniej kilku warunków przewidzianych przepisami prawa. Wśród wymogów znajdowało się między innymi wyższe wykształcenie, a także konieczność ukończenia specjalistycznych studiów podyplomowych. Na licencję nie można było też liczyć bez praktyki przy założeniu, że jest ona udokumentowana we właściwy sposób. Sytuacja zmieniła się w roku 2013 wraz z uchwaleniem tak zwanej ustawy deregulacyjnej. Przewidywała ona zniesienie obowiązku posiadania licencji, dziś więc zarządcą może być każdy pod warunkiem, że posiada określone predyspozycje i zostanie wybrany przez wspólnotę do pełnienia tego rodzaju funkcji.

Osoba, która chce brać na swoje barki tego rodzaju zadanie powinna charakteryzować się określonymi cechami charakteru, wśród których na pierwszy plan wysuwa się cierpliwość. Jest ona nie bez znaczenia, gdy bowiem jej brakuje, z równowagi wyprowadza nawet najbardziej banalny problem, który nie powinien w żaden sposób dekoncentrować. Nie bez znaczenia jest i to, że zarządca powinien unikać schematycznych zachowań w stosunku do lokatorów. Jego zadaniem jest wysłuchanie każdego z nich i podjęcie przynajmniej próby zaoferowania mu pomocy. Co ważne, zaleca się, aby zarządca koncentrował się przede wszystkim na tych kwestiach, które dotyczą samej nieruchomości, nietrudno bowiem domyślić się, że zaangażowanie w sąsiedzkie waśnie niemal nigdy nie kończy się dobrze.

​Nie można zapominać i o tym, że w myślą o zarządcach nieruchomościami powstają nowe rozwiązania i technologie. Są to propozycje, które w istotny sposób ułatwiają im pracę, wskazane jest więc życzliwe zainteresowanie nimi. Ciekawym rozwiązaniem jest, między innymi, mobilna aplikacja SmartFM, dla której charakterystyczne jest to, że telefon komórkowy staje się sposobem na nawiązanie szybkiego kontaktu nie tylko z podwykonawcami, ale również z mieszkańcami. Jest to szczególnie ważne na początku dwudziestego pierwszego wieku, gdy lokatorzy coraz rzadziej dysponują czasem pozwalającym im na poszukiwanie zarządcy i zgłaszanie mu awarii.

Aplikacja sprawdza się znakomicie również wówczas, gdy pojawia się konieczność najpierw przejrzenia, a w dalszej kolejności także analizy procesu głosowań, które mają miejsce w obrębie wspólnoty. Za jej pośrednictwem można także informować o ważnych wydarzeniach, a nawet zakładać i moderować forum mieszkańców. Jej ciekawym atrybutem het tez tak zwana Tablica Osiedla, dzięki której wszystkie najważniejsze informacje znajdują się w jednym miejscu. Zarządca musi być również osobą znakomicie zorganizowaną, często pojawiają się bowiem okresy, w których problemy piętrzą się przed nim i wszystkie kwestie należy załatwić w tym samym, ekstremalnie krótkim czasie.

 

Top