• 13 czerwca 2024

Jeśli ktoś mieszka w mieście, to nie pojęcia jak praca rolnika, może być niebezpieczna. Pracuje on, nie tylko ze zwierzętami, które mogą stanowić niebezpieczeństwo, ale także z dużą ilością maszyn. Najczęstsze wypadki to jednak te, które powodowane są przez samych rolników, przez ich zaniedbania lub ignorancję.

Najczęstsze wypadki

Przyczyną, największej ilości wypadków podczas pracy w gospodarstwie rolnym, jest nieodpowiednia organizacja całej pracy. Jest to miedzy innymi, zła nawierzchnia występująca na podwórku oraz ciągu komunikacyjnym, bałagan nie tylko w gospodarstwie, ale także w pomieszczeniach wykorzystywanych do produkcji. Taki bałagan, najczęściej utrudnia poruszanie się, ponieważ brakuje w takim przypadku wymaganych przejść oraz dojść, a w takich warunkach o wypadek bardzo łatwo. Bardzo niebezpieczne, jest także nieostrożne wchodzenie oraz schodzenie z maszyn rolniczych. Jednak, zagrożenie stanowią nie tylko maszyny, które są źle użytkowane, ale także proste konstrukcje jak np. zwykła drabina. Bardzo często do czynienia mamy z sytuacjami, kiedy słyszymy jak ktoś spadł z drabiny i złamał kończynę.

Postępowanie ze zwierzętami

Mimo iż, wydaje nam się, że panujemy nad zwierzętami w swoim gospodarstwie o może okazać się, że będziemy któregoś dnia bardzo zawiedzeni. Jeśli z naszymi zwierzętami, które służą do pracy postępujemy niewłaściwie może się to źle dla nas skończyć. Bardzo często, dochodzi do sytuacji, kiedy kogoś np. kopnie koń, który zawsze był spokojny. Pamiętajmy, że nawet, jeśli takie zwierzę jest opanowane i mu ufamy, to nigdy pod żadnym pozorem nie wolno podchodzić do niego od tyłu, a szczególnie znienacka. Taki koń może się wystraszyć i nawet niechcący nas kopnąć.

Odzież ochronna

Bardzo częstym zaniedbaniem, ze strony rolników jest także brak odzieży ochronnej. Jest ona niezbędna podczas pracy i chroni ciało przed uszkodzeniami. Używanie starej odzieży, która nie posiada odpowiedniej odporności na uszkodzenia również jest niebezpieczne. W tym przypadku bardzo ważną rolę odgrywa obuwie. Powinno być dostosowane do pracy, jaka wykonujemy. Bardzo nieodpowiedzialne jest korzystnie podczas pracy z klapek. Nawet, jeśli jest upał, porządne buty są koniecznością, ponieważ podczas pracy przy maszynie możemy się poślizgnąć i stracić klapka wraz z nogą lub palcami u nóg.

 

 

Top