• 18 lipca 2024

Dlaczego rolników dotyka tak wiele dolegliwości oraz chorób? Bardzo częstą przyczyną tego, jest brak czasu. Jeśli mamy mały problem ze zdrowiem musimy pamiętać, że zawsze może się powiększyć. Najczęściej ,spowodowane to jest zaniedbaniem choroby, czyli nie chodzenie do lekarza lub nie leżenia w łóżku w przypadku przeziębienia. Takie niedopełnienie obowiązku jest bardzo częste wśród ludzi, którzy mają bardzo dużo pracy. W taki właśnie sposób, powstają choroby zawodowe.

Praca ze zwierzętami

Często mamy do czynienia ze zwierzętami, które wymagają pomocy weterynarza. Jeśli zwierzę służy do pracy lub też, jest głównym źródłem utrzymania, natychmiast sprowadzany jest weterynarz. W przypadku, kiedy my jesteśmy chorzy lub nam coś dolega, zapominamy o tym. Najwięcej chorób rozwija się przez niedbalstwo. Jeśli na dworze jest początek wiosny i wydaje się nam, że jest ciepło, ubieramy mniej ciuchów. Jednak później okazuje się, że wracamy przemarznięci lub cali spoceni, a dodatkowo owiał nas zimny wiatr. W takim przypadku, należy się położyć do łóżka i wziąć lekarstwa. Nie wolno wracać do pracy, ponieważ można dostać zapalenia płuc.

Najcięższe choroby zawodowe rolników

Bardzo często w lecie, poprzez ugryzienie kleszcza, nabywana jest borelioza. W niektórych przypadkach, powadzi ona do od kleszczowego zapalenia mózgu. Mimo, iż zdarza się to w jednym przypadku na 70 to, jest to bardzo niebezpieczna choroba i uniemożliwia pracę w gospodarstwie rolnym. Kolejnymi chorobami są te związane z drogami oddechowymi. Najczęściej, dokucza alergiczny nieżyt nosa, zaraz za nim jest zewnątrzpochodne zapalenie pęcherzyków płucnych. Następne są astma oskrzelowa oraz pylica płuc. Często mamy do czynienia z chorobami skóry. W przypadku, kiedy nasza praca wymaga ciągłego schylania lub noszenia ciężkich rzeczy, które wolimy wziąć na raz zamiast zawołać kogoś do pomocy lub po prostu się wrócić drugi raz nabywamy przewlekłe choroby układu ruchu. Wywołane są one właśnie wcześniej wymienionym nieodpowiednim sposobem wykonywania pracy. Kolejnymi zagrożeniami, które wywołane są w ten sam sposób są przewlekłe choroby układu nerwowego.

Dbałość o zdrowie

Musimy pamiętać, że nie tylko zwierzęta zasługują na opiekę lekarza, ale także i my. Jeśli dopadnie nas choroba, która będzie w znacznym stopniu np. utrudniać poruszania są, nie będziemy w stanie pracować. W takim przypadku, jeśli nie mamy nikogo, kto może się nam zająć – upadnie. Jeśli nie chcesz do tego doprowadzić to odwiedzaj lekarza, kiedy będzie coś Cię niepokoić w Twoim zdrowiu.

Top