• 13 czerwca 2024

Masz świadomość, jak ogromna liczba wypadków zdarza się w ciągu dnia w gospodarstwach rolnych? Jeśli odliczymy okres zimowy, w którym ilość pracy jest najmniejsza, okaże się, że dziennie w Polsce zdarza się około 100 wypadków. Mimo iż zmniejszyła się liczb wypadków od roku 2013 to niestety, nie dotyczy to, tych śmiertelnych. 

Jakie wypadki, zdarzają się najczęściej?

Największym wrogiem każdego rolnika jest brak czasu. Sprawia, że nie zwracamy uwagi na dokładność naszej pracy, przez co bardzo często, towarzyszą jej różne zaniedbania. Szczególnie niebezpieczna jest w takim wypadku praca z użyciem maszyn. Przez pośpiech dochodzi do nieszczęśliwych wypadków, najczęściej zdarzają się przypadki utraty palców. Bardzo często są też złamania oraz inne kontuzje.  Nieprawidłowa oraz zbyt szybka obsługa maszyn to nie tylko ich użytkowanie, ale także nieodpowiednie schodzenie oraz wchodzenie na nich.  Zapominanie o założeniu zabezpieczeń nie tylko na maszyny, ale także na samego siebie może stanowić ogromne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednie obuwie, które powinno chronić stopy przed uszkodzeniami. Ten aspekt, bardzo często jest zaniedbywany i większość ludzi pracuje w butach, które akurat wpadły w ręce. Jednak taki rodzaj obuwia, jaki wybierzemy, nie zawsze w odpowiedni sposób ochrania przed uszkodzeniami. Na przykład poprzez noszenie trampek, których podeszwa jest bardzo śliska, możemy skręcić nogę schodząc z maszyny czy drabiny. Warto, więc zwrócić uwagę na to, co wkładamy na nogi.       

Praca ze zwierzętami

Praca ze zwierzętami, jest równie niebezpiecznym zajęciem. Niestety, nie ma jak im powiedzieć, czego chcemy, więc niekiedy używana jest do tego siła. Jeśli w gospodarstwie nie ma maszyn, a np. koń jest jedynym narzędziem pracy, trzeba dojść z nim do porozumienia. Jest to jednak dzikie zwierzę, więc nie zawsze chce współpracować. Bardzo często zdarzają się wypadki z udziałem zwierząt. Spowodowane są niewłaściwym obchodzeniem się z nimi lub zaniedbaniami.

W przypadku takiej pracy nawet zwykłe podejście do konia od tyłu grozi kopnięciem i złamaniem lub w przypadku dostania w głowę – nawet wstrząsem mózgu. Podobny problem, dotyczy pracy z krowami. Jeśli to one są głównym źródłem utrzymania, musimy wiedzieć jak o nie dbać oraz właściwie postępować. Nie powinniśmy drażnić zwierząt, a nie ich bić. Mimo iż, nie tak często mamy do czynienia ze zdarzeniami, kiedy krowa kogoś kopnęła lub ubodła to jednak musimy mieć się na baczności.

Bałagan powoduje dużo wypadków

Największa liczba wypadków to właśnie pośpiech i zaniedbania. Jednak ich skutkiem, zazwyczaj jest bałagan w gospodarstwie, który powoduje wiele wypadków. Musimy pamiętać, jak ważne jest miejsce oraz żeby nie zastawiać przejść, ponieważ możemy się wywrócić na widły czy grabie, co jest niebezpieczne. 

Top