• 18 lipca 2024

Największym problem każdego rolnika jest ewidentny brak czasu. Nieważne, ile by się pracowało to i tak coś zostanie do zrobienia. Ten właśnie cenny czas, bardzo często odbiera nam pogoda. Jest ona w dzisiejszych czasach, nieprzewidywalna dużo bardziej niż kiedyś. Bardzo trudno zaplanować, więc prace na polu np. tydzień wcześniej, bo może się okazać, że miało być słonecznie, a będzie padać deszcz. Deszcze oraz nagłe przymrozki są zmorą każdego, kto prowadzi gospodarstwo rolne. Jeśli mamy gotowe już siano do grabarnia i zwożenia i nagle okaże się, że wyszła ulewa to cała prace musimy powtarzać. W przypadku przymrozków mamy ten problem, że niszczą one nasze rośliny, które w pocie czoła były sadzone. Jeśli mamy sady, a na wiosnę będą mrozy i drzewa nam omarzną to niestety, owoców nie będzie.

Niebezpieczeństwa w pracy

Wiesz już, dla czego rolnicy zaniedbują swoje bezpieczeństwo? Tak, jest to brak czasu oraz warunki pogodowe. Zaniedbania w tym, przypadku to noszenie nieodpowiedniej odzież ochronnej, w tym tez obuwia. Niewłaściwa obsługa maszyn, która potęguje pośpiech. Zapominamy, więc o różnych osłonach na stanowiące zagrożenie części urządzeń do pracy. Bardzo często, nie przywiązujemy także wagi do tego, jak schodzimy oraz wchodzimy nie tylko na maszyny, ale także z drabin oraz innych sprzętów. W takich przypadkach, niebezpieczeństwo poślizgnięcia się jest bardzo duże, ponieważ powierzchnia w połączeniu ze złym obuwiem prowadzi do wielu wypadków typu skręcenia czy złamania.

Jeśli maszyny, nie są wystarczająco zabezpieczone, mamy do czynienia z dużym zagrożeniem. Dlatego też, dużo osób traci palce czy nawet całe ręce w przypadku pracy z takim sprzętem. Jednak, cierpi na tym nie tylko sama osoba rolnika, ale także osoba, która mu pomaga lub taka, co znalazła się przypadkiem w pobliżu maszyny. W takiej sytuacji, największe zagrożenie stanowią dzieci, które są bardzo ciekawskie i w każdej chwili mogą włożyć ręce, w miejsce gdzie tego robić nie wolno, ponieważ znajdują się tam noże czy tez prasa.

Dlaczego bezpieczeństwo jest tak ważne?

Im bardziej przestrzegamy zasad, tym mniej wypadków się nam zdarza. Jeśli mamy pracowników, musimy wiedzieć, w co powinna ni być wyposażeni do pracy oraz czego nie powinni nosić – chodzi tu o łańcuszki na szyje oraz bransoletki. Takie dodatki, mogą zostać wciągnięte przez maszynę czy też zjedzone przez zwierzę. Im bardziej dbamy o to żeby nic się nie stało i przywiązujemy do tego wagę, tym mniej wypadków się zdarza.

 

Top