• 29 marca 2024

Współcześnie energia elektryczna to zdecydowanie najważniejsze z domowych mediów, bez którego trudno byłoby nam funkcjonować. W końcu prąd to nie tylko światło, komputer, telewizor i lodówka, ale bardzo często ogrzewanie, które potrzebuje pompy obiegowej i osprzęt kotła, a nawet wody, jeżeli korzystamy z własnej studni i hydroforu. Ważne jest zatem, aby wszystko działało bez zarzutu. Niestety zdarza się, że często przy wykonywaniu instalacji elektrycznej popełniamy błędy.

Instalacja elektryczna obejmuje cały dom i jest bardzo rozbudowana, dlatego dość łatwo o błędy przy jej planowaniu i wykonaniu. Przedstawiamy listę najczęstszych wpadkach oraz wyjaśniamy, jak się przed nimi ustrzec.

Niedostateczne ilość gniazd

Zbyt mała ilość gniazd w pomieszczeniach to najczęstszy błąd, jaki możemy znaleźć nawet w zupełnie nowych domach. Efektem jest niewygoda oraz plątanina najrozmaitszych przedłużaczy i rozgałęziaczy. Najgorzej problem ten odczuwa się w kuchni. Wynika to z tego, że w tym pomieszczeniu używamy bardzo wielu urządzeń, których z czasem przybywa. Te będące stałym wyposażeniem, jak lodówka czy zmywarka, powinny mieć własne, wydzielone gniazda. Dodatkowo będziemy chcieli zasilić jeszcze takie sprzęty, jak toster, ekspres do kawy czy mikser, dlatego podwójne gniazda nad blatem należy rozplanować przynajmniej co 1,5 m. Pamiętaj, że w pokojach również będzie przybywać urządzeń elektrycznych.

Za mało punktów oświetleniowych

W domu jednorodzinnym pokoje są zazwyczaj większe niż w mieszkaniu. Powinniśmy pamiętać o tym planując oświetlenie. Otóż jeden żyrandol powieszony centralnie wystarczał w pokoju o wymiarach 10 m2, jednak w dwa razy większym raczej się nie sprawdzi. A zatem kiedy budynek już stoi, jednak instalacji elektrycznej jeszcze nie wykonano, warto skonfrontować jej projekt z rzeczywistością i przewidywanym sposobem zagospodarowania wnętrz. Należy wziąć kredę i zaznaczyć nią na podłodze i ścianach, gdzie staną różne urządzenia, a gdzie znajdą się łączniki oświetleniowe i gniazda. Szybko ocenić funkcjonalność rozwiązania i zobaczysz czy coś można poprawić.

Brak wydzielonych obwodów

Urządzenia instalowane na stałe oraz te o mocy powyżej 2 kW muszą być zasilane każde z osobnego obwodu, a więc z własnym zabezpieczeniem nadmiarowoprądowym w rozdzielnicy. Chodzi tu głównie o takie sprzęty, jak lodówka, kocioł, pralka, zmywarka, kuchenka elektryczna oraz piekarnik. W przypadku urządzeń o większej mocy chodzi o to, aby nie obciążać nadmiernie jednego obwodu. Jest to bardzo ważne w przypadku kotła i lodówki, ponieważ awaria jakiegoś sprzętu nie powinna powodować wyłączenia pozostałych.

Top