• 29 marca 2024

Instalacje elektryczne w domu jednorodzinnym to dość skomplikowana sieć przewodów o różnych przekrojach i grubościach, które ukryte są w ścianach, w podłogach i sufitach. W tym pozornym chaosie musi jednak panować idealny porządek, jeśli wszystko ma działać tak, jak należy. Przewody łączą się w grupy i wspólnie biegną do tablicy rozdzielczej, gdzie zabezpiecza się je bezpiecznikami. Każde zakończenie instalacji musi być zabezpieczone. Zgodnie z normami budowlanymi instalację powinien wykonać uprawniony elektryk, tak aby była ona bezpieczna dla domowników.

Projekt instalacji elektrycznej składa się na dokumentację budowlaną, która musi zawierać podstawowe parametry oraz schemat instalacji. Zdarza się, że plan instalacji, przygotowany bez udziału jej przyszłych domowników, jest przez nich modyfikowany. Poprawki mogą być tak duże, że instalacja elektryczna w domu jest projektowana od nowa.

Etap planowania

W układaniu domowej instalacji elektrycznej najważniejszy jest dobry plan. Chodzi o to, żebyśmy wyprzedzali fakty i przewidywali przyszłość tak, aby nie okazało się, że po przeprowadzce trzeba stosować rozgałęziacze albo czegoś brakuje. Warto mieć również na uwadze fakt, że prąd i rozmaite okablowanie jest potrzebne nie tylko wewnątrz domu, ale i na zewnątrz, to jest przy bramie, w ogrodzie oraz na tarasie. Planowanie instalacji powinno przebiegać w porozumieniu elektryka z użytkownikami. To oni powinni zdecydować, jakie urządzenia czy oświetlenie chcą mieć w poszczególnych pomieszczeniach i gdzie. Zadaniem elektryka jest wymyślenie tego, jak to zrealizować, ewentualnie doradzić inne rozwiązanie.

Sprawdź ► https://mateomarket.pl/blog.html

Przewiduj i kontroluj na bieżąc

Kiedy już wstępnie zostanie uzgodnione z elektrykiem, gdzie mają znaleźć się gniazda i włączniki oraz źródła światła, dobrze poprosić go o to, aby zaznaczył ich położenie na ścianach i suficie. Równocześnie użytkownicy mogą zaznaczyć kredą na podłodze, gdzie planują postawić meble. Wówczas będzie widać, czy ich rozmieszczenie jest wygodne, a na tym etapie można jeszcze łatwo wprowadzić jakiejkolwiek zmiany. Dodatkowo warto spróbować wybiec myślami w przyszłość i przewidzieć zasilanie sprzętów, które planuje się dokupić. Chodzi o to, że na etapie budowy wykonanie dodatkowych obwodów i gniazd jest nieporównywalnie mniej kłopotliwe i o wiele tańsze, niż późniejsze przerabianie gotowej już instalacji. W miejscach takich przyszłych gniazd można zostawić tylko zaślepione puszki, które potem zostaną użyte zgodnie z rozwijającymi się potrzebami użytkowników.

Top