• 23 maja 2024

Każdy, kto chce podjąć się niebezpiecznej pracy na wysokościach, musi przejść szkolenie, które go do tego przygotuje. Nikt niewyszkolony, nie może zacząć wykonywać takiego zawodu. W takich warunkach, zagrożone jest zarówno życie jak i zdrowie osoby będącej nad ziemią. Wymaga to maksymalnego skupienia oraz bardzo dużej odporności na stres. Na dużych wysokościach, panują także niekorzystne warunki atmosferyczne. Jest to przeszkoda, która dodatkowo utrudnia wykonywanie czynności związanych z pracą.

Takie szkolenie, ma przygotować osoby do pracy, która wymaga umiejętności bezpiecznego poruszania się na wysokości, a także współpracy w grupie przy zastosowaniu różnorodnego sprzętu. Bardzo ważne jest, aby w czasie takiego szkolenia nauczyć się jak wiązać węzły, przygotowywać i budować swoje stanowisko, poruszać się bez zagrożenia, zarówno w pionie jak i w poziomie. Musi także zapoznać osobę, ze sprzętem, jakiego będzie używać, wskazać jak się nim posługiwać tak, aby obyło się bez zagrożeń. Dlatego też, niezbędna jest wiedza praktyczna, ta temat asekuracji oraz autosekuracji.

Kursy – długość trwania, rodzaje

Kurs taki, ma długość dwóch dni. Znajdziemy w nim zarówno praktykę jak i teorię. Każdy, kto podchodzi do takiego szkolenia dostaje pełny sprzęt, aby mieć możliwość wykonywania zadań mu powierzonych. Po ukończeniu kursu, każdy uczestnik, który poradził sobie z trudnościami, otrzymuje zaświadczenie, które zgodne jest z rozporządzeniem MEN. Taki kurs muszą przejść nie tylko Ci, którzy pracują na potężnych wieżowcach. Również tacy, którzy chodzą po dachach w celu naprawy, murarze i dekarze oraz wszyscy Ci, którzy pracują na wysokości powyżej 2 metrów, muszą taki kurs ukończyć. Jest to wymagane przez przepisy BHP.

Zalety pracy, które towarzyszą użyciu sprzętu alpinistycznego

Dzięki szkoleniu, osoba posiadająca sprzęt alpinistyczny, będzie w stanie wykonywać wiele prac na wysokościach. Będzie mogła również montować rusztowania, nie tylko na dużych wysokościach, ale także w miejscach, w których wydaje się to niemożliwe. Co więcej, będzie to robione szybko i sprawnie. Także malowanie elewacji budynków, nie będzie sprawiać problemów. Istnieje również, możliwość napraw, montażu oraz czyszczenia rynien, a także montażu reklam.

Top