• 28 marca 2024

Z pewnością, znasz kogoś, kto wykonuje niebezpieczną prace na wysokości. Mimo iż, nie zdajesz sobie prawy, ten człowiek, na co dzień przeżywa dużo stresy i nerwów ze względu na swoją pracę. Tobie, może się to wydawać łatwe i banalne, ale tylko, dlatego, że nie miałeś styczności z takim rodzajem pracy. Chodziłeś kiedyś po drzewach jak byłeś mniejszy? Pamiętasz ten strach, kiedy poślizgnęła Ci się noga, albo zaczęła nadłamywać się gałąź? Pomyśl, że w tedy byłeś na wysokości około półtora metra. Teraz zastanów się jak musi czuć się ktoś, kto siedzi na wieżowcu, 50 metrów nad ziemią i dodatkowo wykonuje jakąś prace. Taka osoba, musi bezgranicznie ufać wszelkim zabezpieczeniom, które trzymają ja w tym miejscu i nie pozwalają spaść z tak ogromnej wysokości. Może niektóre czynności, wydają nam się proste i stwierdzimy, że sami byśmy mogli tak pracować i nawet wychodziłoby nam to lepiej. Zanim tak osądzisz, zastanów się czy potrafiłbyś w ogóle wejść na drabinę strażacką bez przyśpieszonego bicia serca, a później oceniaj pracę innych.

Jeśli jeszcze nie wiesz, jakie prace, wykonywane są na wysokościach to zaraz się przekonasz. Poniże podpunkty, przybliżą Ci dwa rodzaje takich prac, którymi spotykasz się najczęściej.

  • Mycie okien wieżowców

Jest to bardzo niebezpieczna praca, wykonywana na ogromnych wysokościach. Jest ona szczególnym zagrożeniem dla tych, którzy są zbyt poryczy i żywi. W takim zawodzie, trzeba być opanowanym oraz spokojnym, ponieważ każdy niewłaściwy ruch może sprawić, że polecisz w dół. Dlatego też, tak ważne są zabezpieczenia tylu szelki czy kask. Oczywiście, przy spadnięciu z 50 metrów, kask nam niewiele pomoże, ale pomyśl jakby nad Tobą też ktoś mył okna i cokolwiek wywinęło mu się z ręki. Wszystko to, leci wprost na Twoją głowę. Kask właśnie ma zapobiegać urazom spowodowanym przez takie wypadku.

  • Dekarstwo

Z pewnością, bardzo często słyszysz o różnych wypadkach na budowie. Najczęściej, dotyczą one tych firm, które są małe i ich praca nie jest kontrolowana. Zazwyczaj takie firmy, pracują w małych miejscowościach na niewielkich budynkach. Niewielkie, to w tym przypadku dwu – trzy piętrowe domy. Jednak z takiej wysokości, upadek jest równie niebezpieczny. Najczęstsze wypadki, spowodowane są jednak brakiem zabezpieczeń typu szelki. Wiadomo, ze nie jest to wygodna forma ochrony, ale dzięki nim możemy ochronić swoje życie. Podczas układania dachu, bardzo łatwo o poślizgnięcia i potknięcia. Dlatego, trzeba być wyjątkowo ostrożnym i zrównoważony, a także nie biegać po takim budynku i nie narażać innych pracowników. 

 

Top