• 25 kwietnia 2024

Praca na wysokości jest jedną z najbardziej niebezpiecznych prac na ziemi. Aby móc pracować w takim zawodzie, to musimy wykazywać określone cechy charakteru. Przede wszystkim potrzebna jest odwaga, która jest elementem niezbędnym. Jeśli będziemy mieć lęk wysokości, to nie wejdziemy nawet na drabinę a co dopiero na potężną konstrukcję. Jednak sama odwaga to nie wszystko. Do tego musimy dodać jeszcze odpadnie szkolenia, licencje i pozwolenia. Zdobycie ich do najłatwiejszych nie należy i wymaga to nauki i przykładania się do tego co się roi, gdyż właśnie od tego zależy nasze życie. W wielu miejscach cenione jest także doświadczenie. Nie jest jednak łatwo je zdobyć, gdyż aby dostać się do pracy trzeba je posiadać. Takie błędne koło.

Kto może pracować na wysokościach?

Jednak, nie będziemy mogli wykonać prac na wysokościach także wtedy kiedy będziemy w kiepskiej kondycji zdrowotnej. Bycie sprawnym jest niezmiernie ważne, ponieważ każdy uraz czy niewydolność narażać nas może na bardzo przykre dolegliwości. Co więcej do takiej praca nie zostaniemy nawet dopuszczeni. Niezwykle ważne jest także to, aby być człowiekiem rozważnym i niepoddającym się emocjom i słuchającym poleceń. W takim zawodzie, nie możemy pracować na własną rękę, ale musimy słuchać przełożonego. Nasz błąd i ignorowanie zasad, mogą na kogoś z kolegów sprowadzić niebezpieczeństwo. Dlatego, pracując w grupie, trzeba się też dobrze z resztą dogadywać i nie sprawiać problemów. Mamy bowiem odpowiedzialność nie tylko za swoje życie, ale także reszty grupy.

Znajomość przepisów

W pracy tego typu, przepisy stanowią ogromnie ważna kwestię. Nie można ich ignorować czy też naginać. Niektórym jednak wydaje się, że zostały one stworzone na złość ludziom. Tymczasem jest całkiem odwrotnie, bo ludzie właśnie po to jest stworzyli, aby każdy czuł się bezpiecznie. Nie każdy jednak do przepisów się stosuje. Osoba, która wykonuje pracę na wysokościach musi je nie tylko znać , ale także się do nich dostosowywać. Szanowanie przepisów, chroni nas przed upadkami z drabin, dachów oraz innych miejsc. Takie urazy mogą nam nie tylko odebrać zdrowie czy pracę, ale także życie. Powinniśmy wiedzieć jak przed takim upadkiem w wysokości się chronić. Najlepiej więc uciec się do przypisanej tej kwestii ustawy. Jest to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Ważne kwestie dotyczące prac na wysokościach znajdziemy w dziale IV i 6 rozdziale.

Top