• 13 czerwca 2024

Budowlaniec na wysokości? A cóż w tym dziwnego? Wielu pracowników budowlanych przeprowadza prace na wysokościach, lecz zazwyczaj nie są to alpiniści. W tym artykule chcemy napisać kilka słów o usługach wysokościowych, a do takich zaliczają się prace budowlane na wysokościach. Pewnym jest, że żaden budynek nie będzie wiecznie piękny i nowy. Przez działanie środowiska i warunki pogodowe elewacje bloków czy fabryk zwyczajnie się niszczą. Gdy zachodzi potrzeba przeprowadzenia mniejszych lub większych prac, warto kierować się do firm alpinistycznych, bo wiele z nich to lepsi budowlańcy, niż mogłoby się wydawać.

Alpinista czy już inżynier?

Prace budowlane na wysokościach wymagają przede wszystkim doświadczenia. Alpinista musi posiadać odpowiednie umiejętności, ponieważ będzie pracował na dużej wysokości, a zasięg jego wzroku to zaledwie kilka metrów kwadratowych. Odstęp pomiędzy pracownikiem a elewacją to około jednego metra. Prace muszą zostać przeprowadzone bardzo starannie, aby z daleka budynek wyglądał tak, jak zażąda sobie tego zleceniodawca. Rzadko się zdarza, że do prac budowlanych na wysokościach angażowana jest tylko jedna osoba. Zazwyczaj jest to zespół ludzi. Kilka osób zajmuje się konkretnymi pracami, zaś jedna lub kilka innych obserwuje efekty ze sporej odległości i informuje pracowników i korektach, które należy przeprowadzić.

Zdaniem firm, które często zatrudniają alpinistów do prac budowlanych są oni inżynierami w swoim fachu. Pomimo "wiszenia" kilkunastu metrów nad ziemią potrafią przeprowadzić prace na najwyższym poziomie. Nie powinno to jednak nikogo dziwić, wszak polscy alpiniści uznawani są za jednych z najlepszych w całej Europie.

Dlaczego alpinista a nie pracownik budowlany?

Do prac budowlanych można zatrudnić typowego "budowlańca", ale taka osoba zazwyczaj nie posiada zezwoleń do prac na wysokości powyżej 10 metrów. Alpiniści posiadają nie tylko takie zezwolenia, lecz również szereg innych, bardzo istotnych certyfikatów. Ponadto dają oni gwarancję udanej pracy w wyznaczonym terminie i często są lepsi od niejednego pracownika budowlanego. Jeśli planujecie niewielki remont budynku, to warto zlecić to alpinistom.

Top