• 27 września 2023

Praca na wysokości jest bardzo niebezpieczna. Wiedzą o tym ci , którzy takową wykonują lub też się w niej trudnili. Jednak taka pracę wykonywać mogą tylko odpowiednio wybrane osoby. Chcesz sprawdzić czy także masz szansę na zawód związany z pracami na wysokościach? Jeśli tak, to najpierw upewnij się czy na pewno się do tego nadajesz. Trzeba mieć bowiem odpowiednie cechy charakteru. Nie można także bać się wysokości, ponieważ się to ze sobą wyklucza i potrzebny do takiej praca jest ktoś kto wyjdzie na potężną konstrukcję, a nie będzie się bał wejść na drabinę. Do tego trzeba też być osobą niekonfliktową. Z racji , że praca jest zwykle wykonywana porze kilku ludzi, są oni za siebie odpowiedzialni. Muszą więc dobrze się ze sobą potrafić porozumiewać. Jeśli jesteś typem przywódcy, który woli rządzić niż być podporządkowanym to także odrzuć takie marzenia o pracy na wysokościach. Potrzebna jest bowiem osoba, która będzie podporządkowana. Powinna ona respektować wszelkie przepisy dotyczące pracy. Dzięki temu, będzie bezpieczny nie tylko ten, który pracuje, ale też jego koledzy.

Predyspozycje do pracy na wysokościach

Kandydat do prac na wysokościach , musi być także osobą, która potrafi współpracować w grupie. Z racji, że zwykle w pracy tego typu musi ze sobą pracować kilka osób powinni oni ze sobą współpracować. Dlatego, ważna jest umiejętność dojścia do porozumienia z innymi ludźmi. Jeśli masz zadatki na przywódcę, to dla Ciebie doskonale nadaję się posada kierownika. Możesz takim zostać pracodawcą, jeśli zamierzasz takową firmę zakładać. Pamiętaj jednak , że to nie wygląda tak jak się niektórym wydaje, że ty tylko mówisz co kto ma robić. Ciąży na Tobie ogromna odpowiedzialność za swoich pracowników.

Zadania pracodawcy

Praca na wysokościach zaczyna się już od 1 metra nad ziemią. Jeśli jest to budynek osłonięty ścianami czy szybą to wtedy nie jest to zaliczane do prac na wysokościach. Jeśli pracownik wykonuje pracę na drabinie, rusztowaniu czy inny podwyższeniu , które nie jest przeznaczone do pobytu dla ludzi do wysokości 2 metrów nad ziemią, to trzeba pamiętać, aby wszelkie podwyższenia były jak najbardziej stabilne. Bezpieczeństwo powinno być także tym pracownikom, którzy pracują na wysokości powyżej 2 m na ruchomych podestach poziomych.

Pracodawca zaopatruje w odpowiedni sprzęt swoich pracowników. Sprzęt ten chroni przed upadkiem. Mogą to być np. szelki bezpieczeństwa z linką, która przymocowana jest do elementów konstrukcji , które są stałe, szelki bezpieczeństwa z pasem biodrowym oraz kaski ochronne.

Top