• 27 września 2023

Prace alpinistyczne, czy też usługi wysokościowe to zajęcie dla tych, którzy nie boją się dużych wysokości, a lęki zostawiają w domu. W ostatnich latach powstało wiele firm, które trudnią się pracami wysokościowymi. Do najważniejszych zadań alpinistów należy mycie okien oraz naprawa elewacji. W skrócie można napisać, że prace alpinistyczne to wszystko, co wymaga użycia specjalnych lin. W tym artykule chcemy Wam przedstawić tą branżę. Nie jest ona zbytnio skomplikowana, lecz wymaga odpowiednich umiejętności aby wybić się pośród konkurencji.

Komu potrzebni alpiniści?

Zdecydowanie tym, którzy mają do wykonania prace na wysokości, a samemu nie są w stanie ich wykonać. Najlepszym przykładem wykorzystania alpinistów są największe budynki w kraju. Zastanówcie się przez chwilę i wyobraźcie sobie najwyższy wieżowiec w Polsce, wrocławski Sky Tower, który należy do Leszka Czarneckiego. Budynek ma ponad 200 metrów wysokości, a jego elewacja składa się w całości z szyb. Ze środka budynku nie ma możliwości umycia tych okien, dlatego do tego zadania potrzebni są alpiniści. Praca alpinistów jest bardzo odpowiedzialna. Spora wysokość wymaga poczucia stabilności. Do wymycia okien Sky Tower zatrudniane są najlepsze polskie firmy. Tylko one posiadają na tyle profesjonalny sprzęt, aby podjąć się tego zadania.

Sama linka nie jest najważniejsza. Najważniejszy jest plan jej montażu. Alpinista nie zwisa na jednej linie, ponieważ posiada dwie zapasowe (na wypadek zerwania się głównej lub rezerwowej). Liny alpinistyczne różnią się od wszystkich innych, ponieważ nie są rozciągliwe i mogą przetrwać najgorsze warunki pogodowe i techniczne. Zwisanie 200 metrów na ziemią wymaga zimnej krwi. Nie każdy może zostać alpinistą

Czy to się opłaca?

Bycie alpinistą na pewno się opłaca. Wymycie wszystkich okien, czyli całej elewacji na Sky Tower gwarantuje kilkadziesiąt tysięcy złotych zarobku. Może nawet więcej. Prace mogą trwać nawet kilka dni. Należy je powtarzać raz w miesiącu. Bycie alpinistą to dochodowe zajęcie, ale też bardzo ryzykowne i odpowiedzialne. Podany przykład jest najtrudniejszym z możliwych. Tylko 5% firm alpinistycznych trudni się w pracach na wysokości powyżej 50 metrów. Samo zdobycie zezwoleń na duże wysokości wymaga zapasu gotówki. Alpiniści są jednak potrzebni i jeśli interesujecie się tym tematem, to powinniście poczytać inne nasze artykuły.

Top