• 23 maja 2024

Wszyscy zdają sobie sprawę jak bardzo odpowiedzialnym zawodem jest ten, jaki posiada pilot. Kierując potężną maszyną odpowiedzialny jest nie tylko za siebie, tak jak ma to miejsce w przypadku jazdy np. motorem. Taki pilot, dba o bezpieczeństwo bardzo wielu osób. Powinien on, mieć świadomość, że w razie jego błędu, zginie bardzo dużo niewinnych ludzi.

Dlatego też, aby w takim zawodzie pracować wymagane są dość dokładne badania, które zakwalifikują Cię do bycia pilotem lub zdyskwalifikują. Musimy mieć świadomość jak ważne są takie badania. Jeśli okaże się, że pilot ma za kiepski wzrok i dokładnie nie widzi, co się dzieje przed nim? Nikt zdrowy na umyśle do takiego samolotu by nie wszedł. A co, jeśli miałby bóle migrenowe, które akurat złapałyby w czasie lotu? W tego typu zawodzie, każda nawet najmniejsza dolegliwość może skończyć się katastrofą. Żaden porządny człowiek nie chciałby, aby z jego winy zginęły setki ludzi. Dlatego, musi on poddać się badaniem. Służy to nie tylko jego życiu, ale także innych ludzi, których w przyszłości będzie przenosił swoją maszyną z jednego miejsca na świecie do drugiego.

Niezbędne badania

Aby pilot mógł latać samodzielnie, potrzebuje orzeczenia lotniczo – lekarskiego, które w tym celu jest niezbędne. Od tego, jak Twoje zdrowie zostanie ocenione przez lekarza, zależy Twoja przyszła kariera i marzenia. Niestety, na wyniki takiej decyzja najczęściej wpływu się nie ma. Jeśli chcesz latać samodzielnie to potrzebujesz również licencję, świadectwo kwalifikacji ora ww. orzeczenie lotniczo lekarskie, bez którego nie ma możliwości usiąść na miejscu pilota.

Jeśli już jesteś pilotem, ale Twojego orzeczenia lekarskiego nie da się przedłużyć musisz liczyć się z niebezpieczeństwem stracenia zawodu. Ci jednak, którzy dopiero zaczynają muszą mieć certyfikat medyczny inaczej nici ze spełniania marzeń. Pamiętajmy także, będąc u lekarza, jakie ryzyko podejmujemy oraz jaką odpowiedzialność bierzemy na swoje barki oraz czy jesteśmy na to gotowi.

W przypadku, kiedy nie masz pewności, co do zaliczenia testów medycznych, postaraj się zrobić je najszybciej jak się da. Po co? Ponieważ, jeśli okaże się, że niestety nie poszło wam to niepotrzebnie byłoby wcześniejsze przechodzenie szkolenia. Bardzo pomocne, może być odwiedzenie lekarza medycyny lotniczej.

 

 

Top