• 23 maja 2024

Na drogach ginie w wypadkach znacznie większa liczba osób niż w katastrofach lotniczych. Jednak mimo to praca pilota uważana jest za jeden z najbardziej niebezpiecznych zawodów na świecie. Na 100 tys. Pilotów ginie aż 57. Jest to bardzo wysoki współczynnik. Jednak całe ryzyko jest rekompensowane w zarobkach. Zapewne gdyby nie to, nie byłoby tylu chętnych do latania.

Właśnie ze względu na to niebezpieczeństwo oraz odpowiedzialność w pracy pilota, tak wiele stawianych jest wymagań przed ludźmi, którzy chcą ten zawód wykonywać. Kandydat musi być zdrowy, mieć idealny wzrok oraz odpowiedni charakter. Na szczęście pilotem nie może zostać byle, kto. Raczej nie byłbyś w stanie wsiąść do samolotu, jeśli wiedziałbyś, że pilot jest niedoświadczony i ma dużą wadę wzroku.

Taka praca jest również bardzo stresująca. Trzeba przy niej stracić mnóstwo nerwów. Dodatkowo, pilot samolotu osobowego musi dźwigać ogromny ciężar, jakim jest odpowiedzialność za wszystkich ludzi na pokładzie.  Dlatego też, ludzi, którzy zostają pilotami muszą być spokojni, opanowani, rozważni. Bardzo ważna jest również umiejętność szybkiego podejmowania decyzji oraz odporność na wyjątkowo stresujące sytuacje.

Niebezpieczeństwa w pracy

Jeśli samolot spada na ziemię i się rozbija to giną zazwyczaj wszyscy. Oczywiście to samo dotyczy pilota, który samolotem kierował. Dlatego też wszystkie maszyny lotnicze muszą być bardzo dokładnie sprawdzane, a kontrola czeka ich po każdym locie. Co ma zrobić taki pilot, który np. jest świadomy tego, ze zaraz się rozbije, ponieważ samolot jest uszkodzony lub coś przestało działać? Wszelkie przeglądy mają na celu uniknięcie takiego rodzaju sytuacji. Niebezpieczeństwo tej pracy wynika z faktu, że rozbicia się samolotu nie przetrwał jeszcze żaden człowiek. Dlatego tez, jeśli wystąpi problem, życie wszystkich pasażerów oraz pilotów wisi na włosku.

Jeśli chcesz zostać pilotem, musisz zdawać sobie sprawę z grożących Ci niebezpieczeństw oraz ciążącej na Tobie odpowiedzialności za setki istnień. Trzeba mieć bardzo dużo odwagi, żeby pilotować samolot osoby, więc miej te świadomość zanim podejmiesz decyzję przejścia szkolenia do tego zawodu.

 

Top