• 14 kwietnia 2024

Wśród wszystkich technik stosowanych w budownictwie na uwagę zasługuje technika diamentowa. Technika używana jest zarówno w budownictwie ogólnym, jak i przemysłowym. Pozwala ona na znacznie szybsze wykonanie pracy w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Techniki diamentowe znajdują szerokie zastosowanie w pracach z zakresu wiercenia, cięcia, szlifowania oraz frezowania. Można je przeprowadzać na różnego rodzaju powierzchniach zbudowanych z twardych materiałów, np. kamieniu, betonie, żelbecie, cegłach czy asfalcie.

Nazwa techniki wzięła się od materiału, z jakiego wykonane są elementy narzędzi używane do tego typu prac (na przykład tarcz szlifierskich, frezów, pił czy wierteł). Do wykonywania segmentów takich narzędzi używa się diamentu syntetycznego. Taki surowiec otrzymywany jest poprzez poddanie grafitu działaniu bardzo wysokich temperatur i bardzo wysokiego ciśnienia, a więc na drodze sztucznej syntezy. Narzędzia zawierające elementy z syntetycznego diamentu są bardzo wytrzymałe i pozwalają na obróbkę nawet bardzo twardych materiałów.

Stosowanie technik diamentowych ma bardzo wiele zalet. Użycie narzędzi z segmentami diamentowymi umożliwia przede wszystkim eliminację pyłów w trakcie wykonywania pracy. Aby zminimalizować ilość pyłu, podczas cięcia diamentowego często wykorzystuje się wodę. Zastosowanie wody pozwala również uzyskać efekt chłodzący znacznie lepszy od powietrza.

Zastosowanie techniki diamentowej pozwala na wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie drgań na konstrukcję oraz znaczne ograniczenie hałasu powstającego w trakcie wiercenia czy przecinania.

Techniki diamentowe pozwalają na szybkie wywiercenie otworów nawet w bardzo twardych konstrukcjach żelbetowych za pomocą ręcznych narzędzi. Wykonywanie prac budowlanych przy użyciu technik diamentowych pozwala też na dużą precyzję pracy.

Wybierając firmę zajmującą się wykonywaniem prac z użyciem technik diamentowych należy kierować się przede wszystkim doświadczeniem pracowników oraz dostępem do profesjonalnego sprzętu najnowszej generacji. Przeprowadzaniem specjalistycznych prac z zakresu wykorzystania technik diamentowych zajmuje się na przykład firma Usługiwysokościowe.pl. Na stronie internetowej przedsiębiorstwa można znaleźć wszystkie potrzebne informacje na temat dokładnego zakresu wykonywanych prac. Firma specjalizuje się w najcięższych pracach z użyciem technik diamentowych, czyli tych wykonywanych na dużych wysokościach. Firma dysponuje bogatym zapleczem technicznym w postaci specjalistycznego sprzętu do cięcia i wiercenia w betonie. Wśród sprzętu wykorzystywanego przez firmę znajdują się między innymi diamentowe piły spalinowe ICS, agregaty, hydrofory, pompy, przecinarki spalinowe oraz wiertnice. Zakres działania firmy obejmuje wszystkie zlecenia z zakresu wykorzystania techniki diamentowej, nawet te najtrudniejsze do wykonania.

Techniki diamentowe wykorzystywane są na przykład w trakcie prac rozbiórkowych, przy robotach z zakresu demontażu, przy wycinaniu otworów w twardych powierzchniach (na przykład otworów pod okna) czy do wiercenia w betonie. Wiercenie diamentowe pozwala na wykonywanie precyzyjnych otworów cylindrycznych pod różnym kątem i o szerokim zakresie średnic (nawet do 40 cm). Maszyny wyposażone w solidne tarcze diamentowe znajdują zastosowanie w budownictwie ogólnym – najczęściej jest to cięcie ścian, stropów czy fundamentów. Techniki diamentowe doskonale sprawdzą się również w tych przypadkach, gdy cięcie tradycyjnymi narzędziami byłoby niemożliwe lub znacznie utrudnione.

Top