• 14 kwietnia 2024

Jednym z praktyczniejszych rozwiązań stosowanych w celach zabezpieczających jest montaż siatek ochronnych. Produkowane obecnie siatki wytwarzane są z różnych materiałów – najczęściej tworzyw sztucznych (polietylenu, polipropylenu). Dostępne są także siatki nierdzewne i metalowe. Siatki znalazły szerokie zastosowanie, zarówno w domu, jak i w przemyśle. Gdzie stosowane są siatki zabezpieczające i kto zajmuje się ich montażem? Oto krótki przewodnik.

Siatki znalazły szerokie zastosowanie w rolnictwie. Stanowią praktyczne zabezpieczenie terenów hodowlanych oraz różnego typu obiektów. Siatki pozwalają ochronić uprawy przed zniszczeniami spowodowanymi przez ptaki. Z siatek można również wykonać woliery czy klatki dla zwierząt.

Transport wielu produktów byłby niemożliwy bez użycia siatek zabezpieczających. Siatkami ochrania się na przykład kontenery, przyczepy oraz elementy ładunków na czas magazynowania i transportu. Zastosowanie siatki eliminuje możliwość wypadnięcia towarów w trakcie przewożenia, jak również uniemożliwia przemieszczanie się produktów. Siatki ochronne stosowane są zarówno w transporcie samochodowym, jak i w trakcie przewożenia statkami czy pociągami. Użycie siatki ochronnej na czas transportu jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem, ponieważ raz użytą siatkę możemy z powodzeniem wykorzystać również przy kolejnym kursie. Wielokrotność użytku oznacza znacznie większą oszczędność niż w przypadku zastosowania na czas transportu np. folii jednorazowej.

Siatki zabezpieczające stosuje się w budownictwie. Jednym z podstawowych zastosowań jest na przykład ochrona rusztowań. Zabezpieczenie rusztowania w trakcie prac przy elewacji budynku jest czynnością obowiązkową. Siatka zapewnia ochronę zarówno pracownikom wykonującym swoje zadania na różnych wysokościach, jak również zabezpiecza przechodniów przed uszkodzeniem przez spadające przedmioty. Siatka zwiększa komfort osób pracujących na rusztowaniach, ponieważ czują się dzięki temu bezpieczniej i mogą pewniej wykonywać swoje zadania.

Wiele osób stosuje siatki ochronne w gospodarstwach domowych. To doskonałe zabezpieczenie dla dzieci, zapewniające im bezpieczną zabawę. To również świetna ochrona przed uciekaniem zwierząt poza wyznaczony teren. Miejscem, gdzie często stosujemy siatki zabezpieczające, jest także ogród. Dzięki zamontowaniu siatki możemy stworzyć idealną ochronę dla bawiących się dzieci, jak również zapobiec wchodzeniu na naszą posesję dzikich zwierząt. Najczęściej wykorzystywanymi elementami wyposażenia ogrodu, które zabezpieczamy za pomocą siatki, są np. baseny, oczka wodne, altany, werandy, trampoliny czy place zabaw dla dzieci.

Siatki zabezpieczające stosowane są także w sporcie. Mogą być używane zarówno w obiektach zamkniętych, jak i tych znajdujących się na wolnym powietrzu. Zastosowanie siatki sprawia, że znacznie zwiększa się poziom bezpieczeństwa zawodników i innych uczestników zawodów. Za pośrednictwem siatki można zabezpieczyć elementy wyposażenia sali sportowej: okna, lampy, drzwi itd. Montaż siatki zabezpieczające znacznie zwiększa również profesjonalizm obiektu sportowego.

Wykonanie projektu i montaż siatki zabezpieczającej najlepiej zlecić specjalistom. Istnieją firmy oferujące profesjonalne usługi z zakresu montowania siatek ochronnych. Niekiedy siatkę trzeba zamontować na naprawdę dużej wysokości – nieocenioną pomocą okażą się wówczas fachowcy posiadający uprawnienia alpinistyczne i wysokościowe. Podpisując umowę z taką firmą zyskujemy gwarancję rzetelnie wykonanej usługi.

Top