• 29 marca 2024

Jedną z metod pracy szeroko wykorzystywaną w różnego typu instalacjach są tzw. techniki diamentowe. Techniki diamentowe stosuje się między innymi w instalacjach elektrycznych, wodno-hydraulicznych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych oraz grzewczych. Dzięki skuteczności i precyzji wykonywania prac, techniki diamentowe stosowane są na szeroką skalę w budownictwie ogólnym i przemysłowym. Techniki diamentowe wykorzystuje się do cięcia betonu, wiercenia w asfalcie, wiercenia w betonie, frezowania betonu, szlifowania betonu, kucia betonu oraz różnego rodzaju prac demontażowych. Na czym polega ta metoda pracy i jakie niesie ze sobą korzyści? Przedstawiamy przegląd najważniejszych kwestii.

Techniki diamentowe wykorzystywane są do cięcia, wiercenia, frezowania oraz szlifowania różnego typu powierzchni. Materiałami, na których można zastosować ten rodzaj obróbki, są między innymi żelbet, beton, kamień, cegła oraz asfalt. Obróbka tak twardych tworzyw jest możliwa dzięki zastosowaniu elementów narzędzi wykonanych z diamentu syntetycznego. Jak się go otrzymuje?

Diament syntetyczny, w przeciwieństwie do naturalnego diamentu, jest materiałem otrzymywanym sztucznie. Od prawdziwego diamentu różni go zazwyczaj obecność zanieczyszczeń, kształt oraz wielkość. Jednakże, podobnie jak prawdziwy diament, jest on niezwykle twardy i wytrzymały na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, a więc między innymi ścieranie i kruszenie. Syntetyczny diament otrzymywany jest w procesie poddawania grafitu działaniu bardzo wysokich temperatur w warunkach bardzo wysokiego ciśnienia. Tak pozyskany diament zyskuje zastosowanie w budownictwie jako segment narzędzi służących do obróbki najtwardszych materiałów. Narzędziami, w których wykorzystuje się segmenty diamentowe, są na przykład frezarki, piły ścienne do cięcia betonu, wiertnice diamentowe oraz szlifierki. Segment składa się z dwóch elementów: pierwszym jest diament, a drugim metaliczna osnowa, w której jest on zamocowany. Osnowa ulega zużyciu podobnie jak sam diament. Prace wykonywane z użyciem technik diamentowych mogą być wykonywane ręcznie lub z wykorzystaniem specjalnego statywu.

Stosowanie technik diamentowych ma szereg zalet. Przede wszystkim należy wymienić eliminację lub znaczne ograniczenie wpływu drgań na materiał poddawany obróbce w trakcie pracy. Dzięki temu można wyeliminować na przykład drgania elementów żelbetowych czy betonowych podczas wiercenia. Dużym plusem jest także dużo mniejszy poziom hałasu w porównaniu do tradycyjnych technik. Techniki diamentowe znacznie przyspieszają pracę – zastosowanie tak wytrzymałego tworzywa, jakim jest diament, pozwala na skuteczne wywiercenie otworów nawet w najtrudniejszych materiałach. Wiertła diamentowe pozwalają na wykonanie bardzo precyzyjnych otworów, nawet tych bardzo małych, o średnicy kilku milimetrów. Zakres średnicy otworów jest przy tym dosyć szeroki. Stosowanie technik diamentowych pozwala również na znaczne ograniczenie powstawania pyłów – między innymi dzięki zastosowaniu wody. Wszystko to sprawia, że techniki diamentowe znacznie zwiększają komfort pracy.

Chociaż prace wykonywane przy użyciu technik diamentowych wydają się dosyć proste, ich wykonanie należy zlecić profesjonalistom. Osoby posiadające doświadczenie w realizacji tego typu prac są w stanie wykonać zlecenie szybko i bezpiecznie. Dlatego jeśli mamy do wykonania prace polegające na zastosowaniu technik diamentowych, najlepiej zgłosić się do firmy zatrudniającej fachowców – zwłaszcza, jeśli prace mają być przeprowadzane w trudnych warunkach.

Top