• 20 kwietnia 2024

Cięcie gazowe należy do najtrudniejszych prac wykonywanych na wysokościach. Dlatego zajmują się nim wykwalifikowani specjaliści, posiadający wszelkie stosowne uprawnienia – zarówno w zakresie prac wysokościowych, jak również pozwoleń z zakresu SEP. Cięcie gazowe na wysokościach musi odbywać się z dbałością o wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem pracowników. Równie ważne jest odpowiednie zaplecze sprzętowe. Na czym polega technika cięcia gazowego i gdzie jest stosowana? Oto krótki poradnik.

Cięcie gazowe bywa również określane cięciem tlenowym. Polega na przecinaniu metali w trakcie intensywnego spalania zachodzącego w atmosferze tlenowej. Cięcie gazowe stosuje się zwłaszcza do cięcia stali niskostopowych oraz niskowęglowych. Metoda znajdzie zastosowanie również w trakcie przecinania grubszych kawałków zwykłej stali. To skuteczny sposób na precyzyjne przecięcie materiału dokładnie w miejscu, które zostanie wyznaczone. Cięcie gazowe doskonale sprawdzi się do rozdzielania blachy o grubości nawet 300 mm. Ze względu na wytwarzanie dużej ilości energii cieplnej, cięcie gazowe nie nadaje się do rozcinania cieńszej blachy (np. takiej o grubości 3 mm i mniej). Cięcie może być wykonywane ręcznie, a w przypadku większych powierzchni również techniką zmechanizowaną.

Aby przecięcie metali stało się możliwe, konieczne jest zastosowanie bardzo wysokiej temperatury. Po uzyskaniu w miejscu rozpoczęcia przecinania tak zwanej temperatury zapłonu materiału następuje spalanie i wydmuchiwanie tlenków metalu. Pozbycie się tlenków metalu jest możliwe dzięki zastosowaniu silnego strumienia tlenowego. Ciśnienie strumienia tlenu jest bardzo duże, dlatego proces przebiega dosyć gwałtownie. Ciśnienie wytwarzane w palniku gazowym ma wartość około 1 Mpa, a temperatura metalu w miejscu przecinania sięga wartości powyżej 1250ºC.

Płomień wytwarzany w palniku doskonale sprawdza się również do oczyszczenia materiału z rdzy czy warstwy farby i odsłonięcie powierzchni czystego metalu. Ciepło wytwarzane w palniku jest niezbędne do zainicjowania procesu rozdzielania warstw blachy, jak również dla podtrzymania wysokiej temperatury w trakcie przecinania. Zastosowanie palnika zapewnia również ochronę strumienia tlenu przed zmieszaniem go z powietrzem atmosferycznym.

W procesie cięcia gazowego używa się palników o specjalnej budowie, przystosowanych do działania w warunkach wysokiej temperatury. Działanie palnika polega na silnym wydmuchiwaniu tlenu połączonego z palnym gazem. Tlen i gaz palny używane w trakcie procesu są ze sobą połączone w ściśle określonej proporcji. Najczęściej stosowanymi gazami są propan-butan lub acetylen. W zależności od paliwa używanego do podgrzewania, cena cięcia gazowego może być różna. Najbardziej ekonomiczne jest cięcie z użyciem propanu. Dużo droższe jest cięcie gazowe z zastosowaniem acetylenu – jednak cięcie acetylenowo-tlenowe ma tę zasadniczą zaletę, że pozwala na znacznie szybsze osiągnięcie wysokiej temperatury, dzięki czemu proces cięcia może odbywać się o wiele szybciej.

Ze względu na znaczny stopień trudności czynności, wykonanie cięcia gazowego powinno być zlecane wyłącznie specjalistom posiadającym odpowiednie uprawnienia. Należą do nich między innymi uprawnienia wysokościowe, uprawnienia profesjonalnych spawaczy gazowych, pozwolenie na pracę na podnośnikach oraz odbyte kursy i szkolenia w zakresie BHP. Zlecając wykonanie cięcia gazowego należy korzystać z usług firm zatrudniających najlepszych specjalistów w zakresie tej techniki cięcia metali.

Top