• 24 kwietnia 2024

Cięcie gazowe bywa również określane cięciem tlenowym. Technika funkcjonuje pod zamiennymi nazwami z powodu wykorzystywania w procesie zarówno gazu palnego, jak i tlenu. Cięcie odbywa się z zastosowaniem specjalnego palnika, w którym ulega zmieszaniu tlen wraz z gazem palnym. Najczęściej wykorzystywany jest w tym celu propan-butan lub acetylen.

Użycie mieszanki acetylenowo-tlenowej pozwala na znacznie szybsze nagrzanie powierzchni blachy, a tym samym na szybsze przecięcie metalu. Jeśli nie zależy nam aż tak bardzo na czasie, dobrze sprawdzi się wykorzystanie alternatywnej mieszanki, czyli połączenia tlenu z propanem-butanem. Takie rozwiązanie, chociaż nie pozwala na aż tak szybkie wykonanie cięcia, jest znacznie tańsza w porównaniu z cięciem za pomocą mieszanki tlenowo-acetylenowej.

W trakcie cięcia gazowego używa się specjalnie skonstruowanego palnika. Zadaniem palnika jest precyzyjne dostarczenie silnie wydmuchiwanego strumienia paliwa spalanego w atmosferze tlenowej. Nagrzewając miejsce rozpoczęcia cięcia za pośrednictwem palnika, uzyskuje się tak zwaną temperaturę zapłonu materiału. Następnie, stopniowo przesuwając palnik, doprowadza się do wypalenia i wydmuchania tlenków metali, a tym samym przerwania ciągłości powierzchni blachy. W wyniku dostarczania mieszanki gazowo-tlenowej pod bardzo dużym ciśnieniem (dochodzącym do 1 MPa), następuje utlenianie, a następnie nadtopienie powierzchni materiału. Efektem ubocznym reakcji jest usuwanie ze szczeliny cięcia produktów utleniania oraz roztopionego metalu. Cięcie wykonane w ten sposób jest dokładne i bardzo precyzyjne.

Potrzebujesz migomatu? Sprawdź ofertę ► migomat bester

Cięcie gazowe może być wykonywane właściwie w każdych warunkach. Niestety nie zawsze mamy możliwość przecięcia metalu w komfortowych warunkach naziemnych. Czasami trzeba użyć metody cięcia gazowego na dość dużych wysokościach. Cięcie gazowe wykonywane na wysokościach należy do najtrudniejszych spośród wszystkich prac wysokościowych. Dlatego ważnym jest, by wykonywaniem takiej pracy zajmowali się wyłącznie doświadczeni specjaliści. Osoby wykonujące cięcie gazowe muszą być wyposażeni w profesjonalne narzędzia oraz mieć odpowiednie zezwolenia. Wśród obowiązkowych zezwoleń znajdują się między innymi: zezwolenie do pracy na wysokościach, odpowiednie badania lekarskie, ukończone szkolenia i kursy z zakresu BHP, uprawnienia spawaczy gazowych czy pozwolenie do pracy na podnośnikach. W trakcie wykonywania pracy najważniejszą kwestią jest bowiem bezpieczeństwo pracowników.

Technika cięcia gazowego ma szereg zalet. Przede wszystkim należy wspomnieć o bardzo szerokim zakresie grubości blach, jakie można w ten sposób przecinać. Do cięcia gazowego nadają się blachy o grubości od 3 do 300 mm. Ze względu na dużą ilość ciepła, jaka jest wytwarzana w trakcie pracy z palnikiem, a w związku z tym ze sporym nagrzewaniem materiału, do cięcia gazowego nie nadają się blachy o grubości mniejszej niż 3 mm. Natomiast bardzo dobrze nadają się do tego grubsze materiały. Niewątpliwą zaletą cięcia gazowego jest wykonywanie równych nacięć w formie prostopadłej. Krawędzie cięcia są równe i pozbawione ostrych elementów. Zaletą cięcia gazowego jest możliwość przecinania blachy pod dużym kątem, co zwiększa precyzję wykonania. W przypadku większych zleceń, cięcie gazowe może być wykonywane również metodą automatyczną, co znacznie przyspiesza pracę.

Cięcie gazowe idealnie sprawdzi się w przecinaniu blach wykonanych z metali niskowęglowych oraz stali niskostopowych. Natomiast nie nadaje się do rozcinania stali nierdzewnej.

Top