• 19 kwietnia 2024

W budownictwie zdarzają się prace naprawdę trudne do wykonania. Bez wątpienia należy do nich obróbka bardzo twardych powierzchni. Techniką, która znacznie usprawnia wiercenie w twardych powierzchniach, jest technika diamentowa. Techniki diamentowe mogą być z powodzeniem stosowane tam, gdzie klasyczne metody z jakichś względów nie sprawdzą się dobrze (lub ich użycie w ogóle będzie niemożliwe). Dotyczy to przede wszystkim trudno dostępnych powierzchni – narzędzia diamentowe pozwolą na komfortowe wykonanie pracy nawet w takich miejscach. Czym charakteryzuje się i na czym polega ta metoda? Przedstawiamy najważniejsze kwestie związane z obróbką za pośrednictwem techniki diamentowej.

Techniki diamentowe używane są zarówno przy wznoszeniu nowych budynków, jak i do prac modernizacyjnych. Cięcie diamentowe stosuje się m. in. przy wycinaniu otworów o określonych wymiarach. Z kolei narzędzia do wiercenia diamentowego umożliwiają wykonywanie cylindrycznych otworów mających zastosowanie we wszelkiego typu instalacjach.

W technice diamentowej wykorzystuje się elementy zawierające syntetyczny diament. Diament jest najtwardszym spośród wszystkich minerałów. Powstanie syntetycznego diamentu możliwe jest dzięki poddaniu grafitu działaniu dużych ciśnień i bardzo wysokiej temperatury. Diament syntetyczny jest niezwykle wytrzymały i odporny na ścieranie, dzięki czemu jest wykorzystywany do obróbki bardzo trwałych powierzchni. Wśród narzędzi mogących zawierać segmenty diamentowe wymienić można na przykład frezy, wiertła, piły oraz tarcze szlifierskie.

Narzędzia używane do cięcia diamentowego można podzielić na dwa typy. Kryterium podziału stanowi tutaj budowa ostrza. Podstawowa reguła jest taka, że narzędzia z miękkim segmentem diamentowym stosowane są do przecinania bardzo twardych powierzchni, np. kamieni, żelbetu czy powierzchni ceramicznych. Natomiast do cięcia nieco mniej twardych materiałów, jak beton czy asfalt, stosuje się narzędzia z twardym ostrzem. Dobór odpowiedniego rodzaju ostrza jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na stopień zużycia narzędzi. Nieprawidłowo dobrane ostrze znacznie szybciej ulegnie wytarciu i stępieniu.

Technika diamentowa sprawdzi się m. in. przy frezowaniu, wierceniu, cięciu i szlifowaniu betonu, kamienia, żelbetu, cegieł oraz asfaltu. Ze względu na szeroki wachlarz zastosowań, techniki diamentowe wykorzystywane są zarówno przy pracach ogólnobudowlanych, jak i w budownictwie przemysłowym. Technikę z powodzeniem można wykorzystać w tworzeniu różnego typu instalacji (m. in. grzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, elektrycznych i hydraulicznych).

Zastosowanie technik diamentowych ma bardzo dużo zalet. Pozwala to na wyeliminowanie wszystkich tych niedogodności, które pojawiają się w przypadku pracy tradycyjnymi metodami. Za pomocą wierteł diamentowych można wykonać cylindryczne otwory o szerokim zakresie średnic. Wiercenie diamentowe może być wykonywane ręcznie z bardzo dużą precyzją. Podczas pracy z użyciem technik diamentowych najczęściej wykorzystuje się wodę. Użycie wody pozwana na znaczne zmniejszenie zapylenia oraz na skuteczne schłodzenie (o wiele skuteczniejsze niż zastosowanie powietrza). Techniki diamentowe pozwalają ograniczyć lub zupełnie wyeliminować powstawanie drgań w obrębie konstrukcji poddawanej działaniu narzędzi. Wykorzystanie techniki diamentowej znacznie skraca przy tym czas wykonania pracy.

Wykonanie prac z zakresu cięcia diamentowego najlepiej zlecić profesjonalnym firmom specjalizującym się w tego typu usługach.

Top