• 14 kwietnia 2024

Dachy, zwłaszcza przemysłowe albo już posiadają gotowe zabezpieczenia ognioochronne, albo dopiero przymierzają się do ich zamontowania. W tym artykule chcemy napisać, jak ważne jest bezpieczeństwo miejsca pracy. Coraz więcej fabryk posiada duże piece przemysłowe, które narażają nie tylko sam budynek, lecz również jego okolicę na potencjalny pożar. Zanim przejdziemy do meritum, chcemy skupić się na tym, jakie skutki może spowodować zła instalacja ognioochronna. Może ona całkowicie zniszczyć budynek oraz wszystkie urządzenia, które się w nim znajdują. Budynki mogą posiadać zraszacze, lecz jeśli nie są zabezpieczone przed ogniem, to praktycznie nic je nie chroni w stu procentach.

Kto decyduje się na zabezpieczenie ognioochronne konstrukcji dachów?

Na taki krok decydują się przede wszystkim duże fabryki i to w momencie wznoszenia lub remontowania budynku. Zabezpieczenie ognioochronne możecie bardzo łatwo zauważyć w dużych sieciach sklepów. Przykładowo w Tesco przechadzając się po sklepie i patrząc w górę zobaczycie aluminiowe zabezpieczenia ognioodporne, a pod nimi nowoczesne zraszacze wody. W momencie pożaru zraszacze zaczną gasić ogień, a budynek będzie bezpieczny, ponieważ warstwa ochronna nie pozwoli płomieniowi zająć dachu. Jeśli nawet całe wyposażenie sklepu spłonie, to budynek pozostanie nietknięty.

Kto zajmuje się instalacją zabezpieczeń i dlaczego szczelność ma znaczenie?

Do tego celu wynajmowane są firmy alpinistyczne, które pracują na linach wysokościowych. Montaż elementów ognioodpornych jest zadaniem skomplikowanym, ponieważ konstrukcja dachu musi być bardzo szczelnie zabezpieczona. W zabezpieczeniach ognioodpornych chodzi głównie o to, aby spod dachu nie przedostawało się powietrze. Powietrze jest sprężarką dla ognia i w kontakcie z nim powoduje natychmiastowe wzniecenie pożaru. Proszę o tym pamiętać, gdy będziecie poruszać się po galerii handlowej. Pod dachem zobaczycie instalację ognioodporną i zraszacze. Do tego dochodzi klimatyzacja, jako jedyny sposób na powietrze w budynku. Gdy w budynku wybuchnie pożar, klimatyzacja natychmiast się wyłącza i ogień nie ma prawa uszkodzić budynku.

Zabezpieczenie ognioodporne konstrukcji dachów to element niezbędny w każdym budynku, po którym na co dzień poruszają się ludzie.

Top