• 13 czerwca 2024

Chcąc zabezpieczyć budynek przed ptakami najlepiej zwrócić się o pomoc do profesjonalistów. Firmy specjalizujące się w wykonywaniu zabezpieczeń wiedzą, jak skutecznie ochronić powierzchnię przed ptakami, a jednocześnie nie zrobić im krzywdy. Są firmy, które od lat zajmują się montowaniem tego typu zabezpieczeń. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło dokładnie poznać ptasie zwyczaje i dzięki temu proponować klientom technikę zabezpieczenia najlepszą dla danego budynku.

Obecność ptaków może być bardzo uciążliwa. Dotyczy to zwłaszcza dużych miast. Liczba ptaków w miastach stale wzrasta. Największym problemem w polskich miastach są gołębie. Ptaki na dobre zadomowiły się w dużych skupiskach ludności, ponieważ mogą bez problemu odnaleźć tam pożywienie. Szukając schronienia i miejsca na założenie gniazda, gołębie zajmują miejsca na rynnach, parapetach, balkonach, dachach i innych miejscach w obrębie budynków. Obecność ptaków prowadzi do powstawania zanieczyszczeń, zwłaszcza, gdy jest ich dużo. Usuwanie zanieczyszczeń jest bardzo kłopotliwe, a z racji tego, że trzeba to robić często, generuje to duże koszty. Odświeżanie elewacji w celu usunięcia zanieczyszczeń jest kosztowne zwłaszcza w przypadku zabytkowych kamienic czy budowli sakralnych.

Ptaki zanieczyszczają elewacje i wystające gzymsy budynków, mogą także przenosić groźne choroby. Upierzenie gołębi zawiera alergeny, na które uczulonych jest coraz więcej osób. Dlatego czasami dobrym rozwiązaniem jest zabezpieczenie budynku przed nieproszonymi gośćmi. Wśród najbardziej skutecznych technik ochrony budynków przed ptakami znajdują się kolce oraz siatki zabezpieczające. Jeśli zabezpieczenie zostanie wykonane przez profesjonalistów, będzie praktycznie niewidoczne, a przyniesie naprawdę sporo korzyści.

Wśród skutecznych zabezpieczeń przeciw ptactwu należy w pierwszej kolejności wymienić siatki ochronne. Siatki montuje się na powierzchniach, które w całości są narażone na zanieczyszczenie z powodu obecności ptaków – od balkonów po elewacje budynków. Siatki świetnie sprawdzą się także w ogrodach. Zlecając montaż siatki profesjonalnej ekipie fachowców, mamy pewność, że dobrany zostanie taki rodzaj siatki, który będzie idealnie dostosowany do naszych potrzeb, a przy tym najmniej widoczny. Przy doborze siatki kluczowe znaczenie ma kolor, gęstość oczek i materiał, z którego ją wykonano. Wybierają siatkę należy upewnić się, że materiał nie będzie powodował odbarwień i będzie odporny na działanie czynników atmosferycznych. Gęstość siatki należy dostosować do wielkości ptaków.

Drugim rodzajem zabezpieczeń są kolce. Kolce składają się z podkładki wykonanej z tworzywa sztucznego, w której zamontowane są tępo zakończone druty. Należy bezwzględnie unikać stosowania ostrych zakończeń, gdyż mogłoby to prowadzić do zranienia ptaków. Ważne jest, by system zamontować w miejscu dobrze widocznym dla ptaków. Należy unikać instalacji kolców skierowanych w bok lub w dół, ponieważ ptaki mogą ich nie zauważyć. Kolce mają bardzo szerokie zastosowanie. Montuje się je na parapetach, rynnach, krawędziach dachów, gzymsach, kanałach wentylacyjnych czy innych elementach budynków często odwiedzanych przez ptaki. Kolce dobrze sprawdzą się również np. na przystankach czy dworcach. Ogólna zasada działania zabezpieczenia polega na tym, iż uniemożliwia lądowanie, a co za tym idzie zakładanie gniazd. Kolce są trwałe i charakteryzują się znaczną odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dobrze znoszą upały, niskie temperatury oraz wilgoć.

Top