• 23 maja 2024

Prace alpinistyczne to nie tylko zwisanie nad ziemią i mycie elewacji budynku. Prace na wysokościach to także lub przede wszystkim drobne zabiegi konserwujące. W tym artykule chcemy się przyjrzeć pracy alpinistów, którzy mają za zadanie oczyszczenie rynien i rur spustowych. Warto zacząć od nakreślenia i wyjaśnienia, czym są rynny i rury spustowe. Rynna to element, który znajduje się w pozycji poziomej. Do rynny wpływa woda i kanałem przedostaje się do rury spływowe. Element pionowy, który widzimy na winklu budynku to nie rynna, tylko rura spływowa i jej zadaniem jest odprowadzanie wody.

Jak wygląda czyszczenie rynien i rur spustowych?

Czyszczenie rynien nie jest procesem skomplikowanym. Dla doświadczonego alpinisty to dosyć prosta praca. Alpinista musi najpierw wykonać plan i zamontować linkę. Gdy linka zostanie zamontowana, a pracownik należycie wyposażony, można rozpocząć prace na dachu. Istnieją dwa sposoby czyszczenia rynien i tylko od alpinistów zależy, którą metodę wybiorą. Jedna metoda to czyszczenie rynny będąc na poziomie dachu. Druga zaś, to metoda polegająca na swobodnym zwisie. Do mycia rynien używa się myjki ciśnieniowej i w zależności od materiały z którego została wykonana rynna - szczotka druciana lub gąbka.

Czyszczenie rur spływowych to zadanie bardziej skomplikowane. Niektórzy alpiniści aby zaoszczędzić sobie pracy demontują rurę. Inni wolą skorzystać z drogich środków do udrażniania rur. Pomysł z detergentem jest zdecydowanie lepszy, bo skraca czas trwania prac.

Komu to potrzebne?

Czyszczenie rur oraz rynien jest konieczne w przypadku każdego budynku. Wraz ze słoną, deszczową wodą do rur przedostają się spaliny, które spadają wraz z deszczem. Spaliny i chemia przemysłowa odpowiadają za osadzanie się cząsteczek na rynnach i w rurach. Spływy powinno się regularnie czyścić przynajmniej raz do roku. Do wykonania prac zaleca się zatrudnienie firmy alpinistycznej, która posiada wszystkie konieczne zezwolenia na pracę na dużych wysokościach. Wybór firmy alpinistycznej to także gwarancja szybkich efektów.

Oczyszczanie rynien i rur spustowych jest niezbędnym elementem dobrej sieci wodnej. Tylko praca doświadczonych alpinistów może zagwarantować czystość i rok świętego spokoju.

Top