• 28 marca 2024

Kto fachowo zajmuje się czyszczeniem kominów? Wielu z Was pewnie odpowie sobie w głowie, że kominiarz. Owszem, kominiarz może czyścić komin, ale własny - we własnym domu. Zanim przejdziemy do czyszczenia kominów warto raz na zawsze zakończyć pewną dyskusję. Zadaniem kominiarza nie jest czyszczenie kominów, a jedynie sprawdzanie instalacji i drożności. Kominiarz jest osobą niezbędną w trakcie wykańczania domu, bo albo zezwala on na zamieszkanie i nie wnosi żadnych przeciwwskazań, albo doszukuje się luki i czeka na naprawę usterki. Czyszczeniem kominów zajmują się firmy alpinistyczne. O nich też będzie ten artykuł.

Firmy alpinistyczne działają w bardzo szerokim zakresie. W zasadzie każde zajęcie wymagające użycia liny alpinistycznej to usługi alpinistyczne. Czyszczenie kominów to zadanie, gdzie bez liny absolutnie się nie obejdzie. Jesteście zainteresowani jak przebiega proces czyszczenia kominów?

Jak wygląda proces czyszczenia kominów?

Wiele zależy od tego, jakiej wielkości jest budynek. Im jest on większy, tym mocniejszej liny musi użyć alpinista. Zajmijmy się najpierw domem małym. Firma alpinistyczna nie musi tworzyć planu i konstrukcji połączenia i montażu lin. Jeśli dach nie posiada zbyt ostrego kąta spadu, to pracownik firmy alpinistycznej może bez problemu dojść do komina (zazwyczaj znajduje się on przy włazie) i przyczepić do niego linkę. Przyczepiona linka zagwarantuje bezpieczeństwo i alpinista w krótkim czasie wyczyści komin.

A co w przypadku dużych budynków? Jak skutecznie wyczyścić komin? W przypadku większych budynków konieczne jest stworzenie planu podłączenia linek. Alpinista będzie potrzebował dwóch lub nawet trzech bardzo mocnych lin. Przy pomocy drugiego alpinisty lina jest mocowana do dachu i spuszczana na ziemię. Przypięty do liny alpinista może bez problemu wdrapać się na komin i mając zapewnione bezpieczeństwo skutecznie go wyczyścić. Duże budynki mają to do siebie, że "pracują" i na dużej wysokości warunki atmosferyczne są gorsze. Na dachu 50 - metrowego budynku będziemy odczuwać chłód. Te elementy mają znaczenie, dlatego alpinista musi posiadać liny zapasowe.

Samo czyszczenie kominów odbywa się przy użyciu specjalistycznych narzędzi. Nie wystarczy zwyczajna szczotka druciana. Alpinista musi posiadać także niewielką myjkę ciśnieniową oraz spray, który rozpuszcza osad. Czyszczenie komina może trwać nawet kilka godzin. Wszystko zależy od jego wielkości i sprawności alpinisty.

Czyszczenie kominów to zadanie dla alpinistów, a nie dla kominiarza :)

Top