• 24 kwietnia 2024

Dla wielu z nas prawdziwym kłopotem jest obecność ptaków. Ten problem jest bardzo uciążliwy zwłaszcza dla mieszkańców dużych miast, w których stada ptaków upodobały sobie przesiadywanie na wystających elementach budynków i zakładanie gniazd w pobliżu ludzkich siedzib. Konsekwencją obecności nieproszonych gości jest pojawianie się zanieczyszczeń. Ptaki brudzą elewacje budynków, co prowadzi do ich zniszczenia. Obecność ptaków wiąże się także z niebezpieczeństwem przenoszenia przez nie groźnych chorób. Obecność ptaków jest uciążliwa dla alergików – bardzo dużo osób jest uczulonych na pióra. W takich przypadkach koniecznością jest pozbycie się intruzów poprzez umiejętne odstraszenie ptaków i zabezpieczenie budynków przed ich obecnością. W jaki sposób można wypłoszyć ptaki, a jednocześnie nie zrobić im krzywdy? Przedstawiamy przegląd najskuteczniejszych zabezpieczeń przeciwko ptakom.

W dużych miastach prawdziwym utrudnieniem jest obecność gołębi. Stada gołębi siadają na dachach, lądują na gzymsach, zakładają gniazda na balkonach. Pozbycie się ptaków wcale nie jest proste, ponieważ nawet jeżeli będziemy je systematycznie wypłaszali, prawdopodobieństwo ich powrotu do danego miejsca nadal będzie bardzo wysokie (zwłaszcza, gdy z jakichś względów upodobały sobie określony budynek).

Więcej o zabezpieczeniach dowiesz się TUTAJ

Stada gołębi niszczą odnowione kamienice i budynki sakralne. Szacuje się, że już w miesiąc po odświeżeniu elewacji, ściany mogą ulec ponownemu zniszczeniu w wyniku zabrudzenia ptasimi odchodami. W odchodach ptaków znajduje się wiele groźnych dla naszego zdrowia substancji. Ptaki przenoszą także rozmaite choroby – czynniki chorobotwórcze w postaci pasożytów znajdują się zarówno w gniazdach, jak i na samych ptakach. W takich sytuacjach należy podjąć odpowiednie kroki w celu pozbycia się intruzów.

Chcąc pozbyć się ptaków należy stosować wyłącznie humanitarne metody działania. Nigdy nie należy celowo robić ptakom krzywdy – istnieją obecnie takie sposoby zabezpieczeń, które stanowią skuteczną ochronę przeciw ptakom, a jednocześnie nie wpływają negatywnie na ich zdrowie i życie. Do najpopularniejszych metod zabezpieczeń należą obecnie specjalne kolce przeciwko ptakom oraz siatki zabezpieczające. Na czym polegają takie systemy zabezpieczeń?

Pierwszym skutecznym sposobem odstraszania ptaków jest zastosowanie specjalnych kolców ochronnych. Celem kolców zabezpieczających jest zmiana przyzwyczajeń skrzydlatych intruzów poprzez uniemożliwienie im siadania i zakładania gniazd w miejscach, które mogłyby zostać zniszczone. Kolce składają się z owalnie zakończonych drutów zamocowanych na specjalnej podkładce z tworzywa. Podkładkę mocuje się bezpośrednio na powierzchni, którą chcemy zabezpieczyć. Ważne jest, by końcówki drutów nie były ostro zakończone, ponieważ mogłyby wówczas zranić ptaki. Kolce mogą być używane zarówno na rozmaitych elementach architektonicznych budynków (gzymsach, parapetach, dachach, rynnach, wykuszach, balkonach itd.), jak również na budowlach o charakterze zabytkowym (fontannach, rzeźbach, pomnikach). Umiejętnie zamontowane kolce są praktycznie niewidoczne, dlatego w żaden sposób nie wpływają na estetykę budynku.

Do ochrony budynków przed ptakami świetnie nadają się także specjalne siatki zabezpieczające. Siatki stanowią rodzaj fizycznej bariery, niemożliwej do pokonania przez ptaki. Użycie siatki uniemożliwia ptakom wlatywanie do określonych pomieszczeń czy zajmowanie miejsc w pewnych przestrzeniach. Siatki idealnie nadają się na przykład do zabezpieczeń balkonów czy ścian.

Top