• 13 czerwca 2024

Jeśli pracujesz na wysokościach, to, na co dzień masz styczność z ogromną ilością stresu. Jest to wynikiem wysokości, na jakiej swoją prace musisz wykonywać. Zdajesz sobie, więc sprawę jak ważną rolę grają w takim przypadku zabezpieczenia. Jednym z takich zabezpieczeń są szelki. Jest to inaczej uprząż, która służy do przytrzymywania osoby, aby ta nie spadła. Jest to nieodzowny element sprzętu dla pracy wykonywanej na wysokościach. Gdzie możemy znaleźć takie szelki? Przede wszystkim w hurtowniach, ale możemy też je dostać w sklepach BHP. Nie mogą to być jednak byle jakie szelki, ale muszą spełniać określone normy, czyli w tym przypadku PN-EN361. Określają one, jakie wymogami muszą być spełnione względem konstrukcji sprzętu oraz badania. Są tez inne rodzaje uprzęży. Musimy, więc wiedzieć, jaki są nam potrzebne, aby nie kupić innych niż jest to wymagane do naszej pracy. Nie możemy pomylić ich z tymi do wspinaczki, ponieważ są one kategorycznie niedozwolonym sprzętem przy pracy na dużych wysokościach. Skutkuje to nie tylko niewpuszczeniem na miejsce pracy, ale także w razie wypadku, grozi nie wypłaceniem ubezpieczenia. Jak widzisz musisz znać się na tym, co robisz oraz co jest Ci doi tego potrzebne.

Nowoczesne szelki bezpieczeństwa

Są one nie tylko nowoczesne, ale także uniwersalne. Zawierają jeden lub dwa punkty, które mocują system amortyzujący. Każdy punkt ma inne położenie. Jeden, znajdziemy na plecach, a drugi w okolicy mostka. Norma, objaśnia nam, w jakim miejscu punkty musza być połączone, aby stanowiły one pełny punkt. Kolejnym elementem, obowiązkowym dla prac na wysokościach jest pas. Jest to element szelek. Może być on przeznaczony dla pracy w podparciu oraz takiej, w której korzysta się z technik linowych. Pamiętaj jednak, że punkty nie powinny być podpinane w żadnym wypadku, do systemów, które mają nas chronić przed upadkiem z wysokości. Jest to jedynie dodatek, który dba o to, aby nasza praca był wykonywana w ustalonej pozycji.

Regulacja szelek

Na szelki, składają się klamry regulujące oraz taśmy. Tradycyjne modele, wyposażone są w dwie klamry oraz pojedynczy punkt zaczepowy, który znajduje się na plecach. Są one jednak, średnio wygodne, ponieważ ich regulacja jest ograniczona. Jeśli praca jest dość długa, to takie szelki mogą przestać spełnią funkcję, ponieważ powstaje w taki wypadku do luźnych taśm udowych. Co powinny posiadać szelki, aby użytkowanie ich było jak najbardziej komfortowe? Przede wszystkim uniwersalny rozmiar, klamry regulacyjne w liczbie czterech oraz pas, który sprzyja pracy w podparciu.

Top