• 28 marca 2024

Nieodłącznym elementem każdego domu czy pomieszczenia biurowego jest odpowiedni system wentylacyjny. Wentylacja umożliwia swobodną cyrkulację powietrza w celu wymiany zanieczyszczeń znajdujących się wewnątrz pomieszczenia na świeże powietrze pochodzące z zewnątrz. Jednym z podstawowych elementów grawitacyjnego systemu wentylacyjnego są kanały wentylacyjne. Czym jest system grawitacyjny i dlaczego jest taki ważny?

Prawidłowo działająca wentylacja pozwala na odprowadzenie z pomieszczenia szkodliwych pyłów i innych groźnych dla zdrowia substancji. Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniach, w których spędzamy znaczną ilość czasu, jest dla nas bardzo niezdrowy. Zużyte powietrze zawiera w sobie wiele zanieczyszczeń pyłowych i innych groźnych substancji (na przykład dymu papierosowego czy oparów substancji chemicznych). Dobra wentylacja jest niezbędna zwłaszcza dla osób cierpiących z powodu alergii. Brak cyrkulacji powietrza prowadzi do nagromadzenia się roztoczy i innych mikroorganizmów wywołujących alergie. System wentylacyjny pozwala także odprowadzać wilgoć z pomieszczeń, a tym samym chronić ściany przed rozwojem pleśni i grzybów. Najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, jak duże znaczenie dla naszego zdrowia a nawet życia ma dobra wentylacja. Długotrwałe przebywanie w niewentylowanych pomieszczeniach skutkuje bólami głowy, problemami z koncentracją, bólami zatok, podrażnieniem błon śluzowych, bólami gardła, alergiami oraz wieloma problemami układu oddechowego.

Istnieje kilka rodzajów wentylacji. Pierwszym z nich jest wentylacja naturalna, polegająca na wymianie powietrza na świeże w czasie przeciągu. Kolejnym typem wentylacji jest wentylacja grawitacyjna, wykorzystująca różnice ciśnień między wnętrzem wentylowanego pomieszczenia a ujściem kanału wentylacyjnego na zewnątrz budynku. Jeszcze innym rodzajem wentylacji jest wentylacja mechaniczna, w której wymiana ciepła następuje dzięki systemowi sterowanemu zewnętrznie. Mówiąc o wentylacji należy wspomnieć również o wentylacji hybrydowej, będącej swoistym połączeniem systemu grawitacyjnego i mechanicznego.

Najczęściej stosowanym systemem wentylacji jest system grawitacyjny. W domach, w których znajduje się taki typ wentylacji, kanały wywiewne muszą być zamontowane w łazienkach, toaletach, kuchniach oraz we wszystkich pomieszczeniach nieposiadających okien (garderobach, schowkach). Ponadto, w przypadku domów jednorodzinnych posiadających więcej niż jeden poziom kanały wywiewne muszą znaleźć się również w pomieszczeniach znajdujących się na wyższej kondygnacji (w pokojach lub na poddaszu użytkowym).

Jak wspomniano, podstawowym elementem tego typu instalacji są kanały wentylacyjne. O skuteczności wentylacji decyduje zarówno typ, jak i sposób rozmieszczenia kanałów wentylacyjnych w strukturze architektonicznej budynku. Montaż kanałów wentylacyjnych najlepiej zlecić wykwalifikowanym fachowcom, posiadającym niezbędne uprawnienia i doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju prac. Skuteczność wentylacji w dużej mierze zależy od sposobu wykonania instalacji. Nie warto wykonywać instalacji wentylacyjnej samemu, ponieważ nawet jeżeli poradzimy sobie z montażem kanałów wentylacyjnych, to możemy mieć spory kłopot z odpowiednim wyregulowaniem działania całego systemu. Warto podpisać zatem umowę z firmą świadczącą usługi z zakresu montażu kanałów wentylacyjnych. Firmy specjalizujące się w tego rodzaju zleceniach dysponują odpowiednim zapleczem sprzętowym, dzięki czemu praca jest wykonywana szybko i sprawnie.

Top