• 13 czerwca 2024

Zimy nie jednemu gospodarzowi potrafią dać w kość. Jednak nie tylko im, ponieważ kiedy jest dużo śniegu, to cierpią także Ci, którzy chodzą do pracy czy szkoły. Bardzo rzadko zdarzają się ciężkie zimy kiedy rzeczywiście śnieg leży cały czas. Kiedy jednak się już trafi, to jeśli nie utrudnia to przemieszczania się , to nie zwraca się na niego uwagi. Jednak potrafi on niekiedy dać w kość. Przeszkadza zwłaszcza kierowcom, którzy mają problem z poruszaniem się po drogach, które są oblodzone.

Powoduje to nie tylko to, że musimy wolniej jechać, ale także przyczynia się do wielu wypadków , które zimą są szczególnie częste. Jednak zima niesie za sobą także inne niebezpieczeństwa o których nie każdy ma świadomość. Istotną kwestią wtedy jest odśnieżanie dachów na domach. Jest to szczególnie potrzebne wtedy kiedy pada dużo śniegu i jest on mokry. Taka warstwa potrafi być naprawdę ciężka. Może ona zniszczyć a nawet zawalić nam dach.

Dlatego nie wolno w żadnym wypadku zapominać o tym, że taki dach co jakiś czas trzeba odśnieżyć. Do tego dochodzą jeszcze lodowe sople, które zwisają. Je także mamy obowiązek usuwać, ponieważ stanowią zakorzenienie nie tylko dla nas, ale dla każdego kto się w obrębie naszego domu porusza. Co więcej, jest to obowiązek, który poparty jest kwestiami prawnymi. Reguluje go artykuł 61 z ustawy Prawo Budowlane.

Pomoc fachowców

Za zrzucanie śniegu z dachu nie warto brać się samemu. Może się to dla nas bardzo źle skończyć. Wynika to z faktu, że jeśli nie mamy w doświadczenia, a tym bardziej uprawnień, to na prace na wysokościach lepiej się nie narażać. Co więcej nie znamy także zasad BHP. Są one niezbędne, gdyż stanowią o naszym bezpieczeństwie. Stworzone zostały po to, aby podczas pracy nie miały miejsca wypadki związane z wykonywaną czynnością.
Jeśli nasz dach wymaga odśnieżenia, nie róbmy tego sami, jedynie co zrobimy to krzywdę sobie lub komuś. My możemy zająć się odśnieżaniem chodnika czy podjazdu. Prace na wysokości powinniśmy zostawić profesjonalistom, którzy się na tym znają. Posiadają oni także odpowiedni sprzęt, który chroni ich przed upadkiem z wysokości.

Top